Переговори щодо Криму і Донбасу зайшли у глухий кут, – експерт

129
Експерт і галузі зовнішньої політики і міжнародної безпеки Олексій Мельник пояснив, чи варто Україні чекати результату від Мінських домовленостей і перемовин у «нормандському форматі».

Мельник нагадав, що під час чергової зустрічі Тристоронньої контактної групи з питань урегулювання ситуації на Донбасі українські представники намагатимуться досягти домовленостей щодо режиму безповоротного припинення вогню на Сході України.
Експерт зауважив, що формально у зоні бойових дій встановлено перемир’я, тому українських солдатів вимагають відкривати вогонь лише у відповідь на ворожі обстріли. Техніка відведена, озброєння, що залишилися у розпорядженні військовослужбовців, дозволяють лише частково стримувати або випереджати можливі атаки.
«Теоретично Україна може в односторонньому порядку ініціювати і навіть вимагати від наших військовослужбовців повного і беззастережного дотримання перемир’я. Однак потрібно розуміти, що це обернеться безкарним розстрілом українських військовослужбовців, тобто, одностороннім припиненням вогню. Ми і без того частково перебуваємо у цій ситуації», – наголосив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпекиЦентру Разумкова Олексій Мельник.
На його думку, оскільки немає політичного рішення про вихід із цього конфлікту на рівні «нормандського формату», очікувати його врегулювання безпосередньо «на землі» теж не доводиться. Значну роль відіграє той факт, що переговірники, які працюють у рамках Тристоронньої контактної групи, значно обмежені у своїх можливостях і діях. Відповідно, наскільки б талановитих дипломатів Україна не відправила до Мінська, вони не зможуть вийти за певні політичні рамки: Мінські домовленості, повноваження учасників переговорного процесу тощо.
Крім того, за словами експерта, у глухий кут зайшов і «нормандський формат». Протягом останнього часу Президент РФ Владімір Путін зробив дві контраверсійні заяви: спочатку він заявив, що не бачить сенсу в «нормандському форматі», а потім люб’язно погодився з тим, що зустрічатися все ж таки потрібно.
«Думаю, більш щиро він говорив в першому випадку. Якщо раніше світові лідери говорили про безальтернативність Мінських домовленостей, то сьогодні змінилася і їх риторика, і підхід, а також розуміння причин конфлікту та шляхів виходу з нього. Надія на реалізацію тих підпунктів домовленостей, які просуває Росія, знижується. Москва не зацікавлена в реалізації Мінська тією ж мірою, що і на момент його підписання», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв