Поліція деградує до рівня ДАІ, − журналіст

190
Оглядач В’ячеслав Хрипун проаналізував «темні сторони» реформи поліції в Україні.

За словами Хрипуна, випадок із жорстоким розстрілом поліцейських в Дніпрі розкрив системні недоліки у роботі української поліції. Реформа правоохоронних органів, як виявилося, крім яскравої зовнішньої сторони з усміхненими копами в Інтернеті і на ТБ, має і зворотну, темну. 
Відповідно до статистики, майже кожен день у Києві, як і по всій країні, відбувається безліч злочинів. Людей грабують на вулицях, начисто виносять їх квартири, викрадають автомобілі, а іноді викрадають і вбивають. 
«Зухвалість, з якою злочинці інколи скоюють злочини, вражає. Наприклад, у серпні в одному з будинків мікрорайону Березняки Дніпровського району столиці злочинці в денний час вирізали залізні двері квартири автогеном і винесли з неї все цінне», − наголосив у статті для Апострофа оглядач. 
Відповідно до його інформації, у столичній поліції вказують на дві важливі причини, які не дають не тільки київській, а й всій українській поліції ефективно працювати. Перша – в результаті не найкращим чином продуманих і проведених кампаній з люстрації та атестації у 2014–2016 роках було фактично повністю зруйновано саме низову ланку поліції – служби дільничних і патрульних. Саме ці служби, як правило, повинні чітко знати ситуацію в районі та регулярно контактувати з мешканцями, щоб оперативно виявляти потенційні злочини.
«Очевидно, усвідомивши наслідки, МВС зараз гарячково намагається виправити ситуацію, оголосивши набір нових дільничних на зарплату в 6 тисяч гривень. Втім, наскільки можна судити, особливого ажіотажу поки що не спостерігається», − наголосив автор. 
Друга причина – внаслідок не дуже вдалих управлінських і організаційних рішень, поліція виявилася вражена «синдромом низької ефективності», що яскраво помітно на прикладі створеної в 2015 році патрульної поліції Києва. Хрипун нагадав, що тоді на маршрути заступили 2 тисяч патрульних. Одночасно з цим патрульна служба при райвідділах була ліквідована. Через рік більше 200 нових поліцейських звільнилися з різних причин, а значна частина автопарку патрульної поліції була розбита. Недобір в патрульну поліцію тільки Києва станом на сьогодні становить 650 осіб.
Причини неефективності нової структури назвав один із дільничних: «У нас називають нових патрульних «листоношами». Вони їздять на виклики по місту і збирають від громадян заяви, які потім пачками привозять в райвідділи. З райвідділів ці заяви, якщо там немає якогось особливо явного криміналу, передаються нам, дільничним. У результаті ми самі починаємо обходити проблемні місця і квартири, про які і так прекрасно знаємо і робимо, що можемо. А можемо ми небагато. Такі ситуації можуть повторюватися з одним і тим же приводом регулярно. В результаті коло замикається». 
Самі ж патрульні розповіли журналісту, що в їх роботу поступово повертаються «гріхи», характерні для старої ДАЇ: «Нині у нас знову в моді «місячники» з відпрацювання п’яних водіїв, вводяться показники на кількість складених протоколів… У той же час питанням правової грамотності співробітників, підвищенню якості їх підготовки уваги приділяється все менше». 

Коментарi

Коментарiв