Холодна війна стане вирішальним ударом по Кремлю, − політолог

223
Професор грузинського Державного університету Ілії Олег Панфілов прокоментував прогнози щодо холодної війни між Росією та США.

Панфілов зауважив, що останнім часом усе частіше можна прочитати про те, що між Росією і Заходом може початися або вже почалася друга холодна війна. Мовляв, ось уже з’явилися розбіжності, дипломатичне протистояння і навіть періодична лайка, яку офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова чомусь вважає точкою зору всієї Росії. 
За його словами, становище Росії скоріше нагадує підлітка, що стоїть у кутку, ніж суперника Заходу, а твердження про холодну війну – лише можливість для Кремля самому собі полестити.
«Та справжня холодна війна була продовженням «залізної завіси», яка була зведена ще в 1919 році. Більшовики захопили владу і не знали, що робити з численними обіцянками на кшталт – «земля – селянам», «заводи – робітникам» і квітчастими казками про комунізм і світле майбутнє. Відразу після більшовицького перевороту 1917 року була введена цензура. Головною умовою для її існування повинна бути ізоляція від зовнішніх джерел інформації, а тоді, в перші роки Радянської влади, зробити це виявилося просто», – підкреслив у статті для Крим.Реалії фахівець.  
Він нагадав, що холодна війна почалася 1946 року, коли стало зрозуміло, що Радянський Союз, що переломив історію Другої світової війни завдяки величезній західній військовій та продовольчій і технічній допомозі, не збирається віддавати звільнені країни Східної і Центральної Європи. 
Також він зазначив, що в часи Другої світової війни радянська економіка виживала, вишукуючи нові можливості хоч якось заповнити дефіцит товарів першої необхідності і продуктів харчування. У гонитві за перевагою Радянський Союз витрачав величезні гроші на озброєння, одночасно фінансуючи «народно-визвольні» організації на Близькому Сході, в Африці, в Південно-Східній Азії і Південній Америці, частина з яких згодом стали терористичними, але СРСР як і раніше мріяв завоювати весь світ. 
«Сучасна Росія – зовсім не Радянський Союз. Звичайно, нинішній російський вождь дуже сильно намагається бути схожим на Сталіна, але виходить це комічно, а на ділі не виходить нічого. Небезпеку самоізоляції Росії вже видно, але це зовсім не залізна завіса, хоча Путін і намагається відтворити хоча б частково репресивну машину. Більшій частині росіян подобається жорстка рука і агресивність зовнішньої політики – перш за все тому, що радянська пропаганда виховала в декількох поколіннях радянських людей покірність і слухняність до вождів», − наголосив професор. 
За його словами, у Росії для повноцінної холодної війни нині немає не тільки залізної завіси, а й ідеології, яка об’єднувала радянських людей, обмежених в отриманні альтернативної інформації. 
Він спрогнозував, що ще якийсь час російській пропаганді вдасться утримати населення в тонусі, але робити це стає все важче й важче. На цьому тлі експерт нагадує, що в СРСР було легко говорити про загниваючий Захід, який ніхто не міг побачити, тепер це зробити складніше. 
«На Заході, здається, намагаються потішити Кремль згадкою про «холодну війну», і Путін сприймає це як власну перемогу – як Хрущов, що розмахував американським кукурудзяним качаном. З точки зору дитячої психології, так і потрібно поводитися з примхливою і погано вихованою дитиною – трохи потурати, гладити по голові, говорити заспокійливі слова, підштовхуючи до виконання потрібної волі», – пише Панфілов. 
«Те, що відбувається між Росією і Заходом – не «холодна війна», а прохолодна. П’ятдесят з гаком років тому ще можна було очікувати божевільних рішень – наприклад, послати ракети в Карибське море або кинути 200-тисячну армію в Афганістан. Тепер у Росії ресурсів вистачає хіба що на підтримку режиму Асада і на щорічну данину Рамзану Кадирову. Спробувавши одного разу стати частиною вільного світу, Росія перестала бути імперією, якій ніколи більше не вдасться відновити колишню й уявну велич», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв