Експерти пояснили, чого боятися Україні на тлі загострення між Заходом і Росією

233
Низка політиків, експертів пояснили, чого слід чекати України у зв’язку з наближенням Росії і Заходу до «холодної війни».

Директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін висловив думку, що в цій ситуації для України будуть як негативні, так і позитивні наслідки. До негативних належать стратегічна уразливість України як країни, що розміщена між двома ворогуючими таборами та нормативно не входить до жодного з них, перебуває в «сірій зоні» безпеки і не користується безпековими гарантіями систем колективної безпеки.
Крім того, за його словами, існує небезпека подальшої ескалації конфлікту на Сході України і перетворення української території на зону нестабільності й арену прямого збройного протистояння, що негативно позначиться на економічно-інвестиційній діяльності та інфраструктурному розвитку, послабить транзитний потенціал (наслідком чого стане неможливість скористатися стратегічним розташуванням України на карті Європи в економічних цілях).
Серед позитивних наслідків – повернення інтересу США і НАТО до регіону Центрально-Східної Європи, в результаті чого Україна може претендувати на статус важливого партнера і поглиблену увагу Вашингтону, а також розраховувати на конкретизацію термінів її членства в НАТО. Крім того, йдеться про можливе збільшення допомоги Україні з боку західних партнерів в економічній та військовій сферах; посилення стратегічної важливості української незалежності та територіальної цілісності як ключової рубіжної ланки боротьби з РФ.
На думку відомого дипломата Богдана Яременка, у цій «грі» українське питання є далеко не єдиним і найскладнішим: «Навіть у своєму регіоні Україна не є окремим питанням чи проблемою, а сприймається, як частина ширшої картини у протистоянні від Балтики до Кавказу та Середземного моря між Росією і США, Росією і НАТО, Росією і ЄС».
«На сьогодні Україна позбавлена можливості вести активну міжнародну політику з урахуванням усіх зазначених і неназваних зон конфліктів чи конфліктних інтересів. Україна не має ефективного уряду, здатного на таку гру, не має ресурсів для такої гри, не має об’єднаного суспільства, яке могло би швидко знайти відповідь на перші дві проблеми. За цих обставин розмова про те, що для України краще (подальше загострення чи поступове згасання напруженості) або створює потенційно кращу ситуацію, – виключно теоретична вправа», – зауважив у коментарі Дзеркалу тижня Яременко.
Колишній міністр закордонних справ Костянтин Грищенко наголосив, що можливість розгортання повномасштабного конфлікту між РФ і США становить загрозу не тільки для України, а й для Європи та, потенційно, всього світу, тому прогноз щодо плюсів і мінусів не може бути однозначним.
«Поглиблення конфлікту, особливо якщо Росія жорстко підтримуватиме режим Асада в Сирії, розриватиме дво- і багатосторонні угоди з контролю над озброєннями, блокуватиме врегулювання конфлікту на Сході України, – може призвести до формування широкого консенсусу в США і Європі щодо продовження економічних санкцій та посилення політичного тиску на Росію. У середньостроковій перспективі це може істотно послабити РФ, відвернути від неї тих, хто нині її підтримує», – пояснив експерт.

Коментарi

Коментарiв