Українці повинні відчувати себе героями, а не жертвами – дисидент

161
Відомий дисидент, член Української Гельсінської групи, голова Асоціації єврейських громад Йозеф Зісельс порадив українцям забути про образ народу-жертви.

В ефірі Еспресо Зісельс нагадав слова історика Тімоті Снайдера про те, що толерантність та міжнаціональний мир в Україні можна пояснити тим, що ми дуже багато крові втратили за 20 століття.
«Із одного боку, це культивування своєї трагедії, коли про нас пишуть, коли ми самі себе вивчаємо, приводить до розвитку національної ідентичності. І ми бачили, як це проходило в українців під час вивчення історії Голодомору, коли це починалося тільки, на широкий загал пішло. Це дуже позитивне явище», – підкреслив дисидент.
Щоправда, як він зауважив, з іншого боку відбувається культивування народу-жертви.
«Наші народи – і єврейський, і польський, і український, і білоруський, і литовський – всі вважають себе у більшості народами-жертвами. Позитив ми бачимо, але ж є і негативний аспект. Народ-жертва сам себе обмежує в можливостях для розвитку. Він бачить тільки ті звинувачення, які виставляє іншим. Не хоче сприймати претензії від іншого. Тільки всі винні йому. Він нікому нічого не винний», – пояснив член УГГ.
Відповідно, на його думку, потрібно відштовхуватися не тільки від жертвеності, а й від героїчності. На цьому тлі він навів приклад Ізраїлю,  де вивчають не лише трагедію Голокосту, але й героїзм під час Голокосту.

Коментарi

Коментарiв