Що Україні чекати від нового Генсека ООН?

138
ЗМІ проаналізували особистість нового Генерального секретаря ООН Антоніу Ґутерріша, якого охрестили болючим для Росії компромісом.  

Під час обрання нового Генсека ООН російська сторона наполягала на тому, що він має представляти Східну Європу, і в неї напоготові було кілька лояльних кандидатур. Це була голова ЮНЕСКО з Болгарії Ірина Бокова, екс-голова МЗС Сербії Вук Єреміч та голова МЗС Словаччини Мирослав Лайчак. Щоправда, цього разу бажання Кремля залишилося нереалізованим.
«Росіяни бачили, що їхній фаворит Бокова не набирає потрібної підтримки у Радбезі. Серб, який на передостанньому голосуванні йшов одразу за Ґутеррішем, Кремлю не підходив із низки причин. Ветувати явного фаворита, та ще такого, якого підтримує, зокрема, Китай, Москва не наважилась, оскільки це був би ще один дуже незручний для Росії конфлікт. Обрання Ґутерріша – це дуже болючий, принизливий, але необхідний для Росії компроміс», – зазначив у коментарі Еспресо.TV український журналіст Андрій Васильєв, який працює в Нью-Йорку та висвітлює діяльність ООН.
Перед новим Генсеком ООН поставили такі проблеми, як реформа Радбезу, війна в Сирії та потік біженців.  Щодо першого пункту, то йдеться про нагальність внесення змін у застарілу систему, яка передбачає, що рішення на рівні ООН де-факто ухвалюються п’ятьма країнами з правом вето – Росією, Китаєм, США, Великою Британією та Францією.
Слід зазначити, що Україну також не влаштовує ця система, оскільки принцип ротації в Радбезі суперечить регіональним силам та інтересам. Таким чином Кремль часто блокує будь-які невигідні рішення. Зокрема, так було з резолюцією, яка засуджувала фейковий референдум в Криму, а згодом – із пропозицією створити міжнародний трибунал по збитому «Boeing». Новий приклад – ветування Росією резолюції Франції щодо насилля в Алеппо.
На думку панамської журналістки Раґхіди Дерґхам, «Радбез ООН ганебно облишив свої обов’язки в Сирії у контексті загрози російського вето, обравши нічого не робити, у той час, як Сирія сповзала у безодню. У реальності, члени Радбезу віддали право діяти в Сирії від свого імені Штатам та Росії, облишивши свої моральні та законні обов’язки».
За її словами, Гутерріш має шанс розрубати цей вузол, скориставшись амбіціями інших членів Радбезу (зокрема Великої Британії та Франції) щоб знайти рішення проблеми Сирії. Відповідно до її прогнозу, спочатку новий Генсек зосередиться на Сирії виключно під кутом проблеми біженців та гуманітарної місії.
«Гутерріш почне обживатися в своєму новому робочому кабінеті на 38 поверсі штаб-квартири ООН у Нью-Йорку з 1 січня 2017 року. За цей час російські та асадівські літаки здатні остаточно стерти на порох Алеппо. За цей час в Україні продовжиться війна. А Росія продовжить робити вигляд, що вона ні при чому. Ґутеррішу дістається світ, який зайшов у глухий кут і хитається на грані ще більш широкої війни. Цікаво, що він обере – нічого не робити чи все ж спробує використати рідкісний шанс?», – підсумувало видання.

Коментарi

Коментарiв