Журналіст: Україна – не Росія

149

Журналіст та публіцист Павло Казарін пояснив різницю між державними ладами України та Росії.

«Наразі ми спостерігаємо процес емансипації – процес «розлучення» двох країн з великою кількістю спільно нажитого майна. І однією лише дипломатією і економікою цей етап не вичерпується – у нас досі не сформований словник для опису того, що відбувається», – пише Павло Казарін у блозі для УП.

Втім, це лише справа часу. Адже різниця між типами державних ладів України і Росії, на думку журналіста, була сформульована ще чотири століття тому. Томасом Гобсом та Жан-Жаком Руссо.

Гоббс вважав, що саме поява держави поклала кінець війні «проти всіх». Ніби держава – добровільна відмова людей від частини своїх прав та свобод задля миру та безпеки. Повстання проти влади, на думку філософа, неприроднє. «Гоббс писав, що монархія – це продукт колективного договору. Узаконена вперше, вона не може переглядатись без згоди монарха» – зазначає Павло Казарін.

Через століття світ почув про Жан-Жака Руссо, який вбачав в образі державної моделі сім’ю: батько – праобраз правителя, авторитарне керування якого змінюється з плином часу та дорослішанням дітей. На його думку, відмова від свободи прирівнюється до відмови від людської гідності. «Руссо писав про те, що, навіть, війна не є підставою для того, щоб ув’язнювати переможених».

«Заочна суперечка між Гоббсом та Руссо – це дискусія про те, чи здатна людина до самоорганізації та до створення нового державного ладу після того, як попередній припинив працювати на Користь народу», – підсумував журналіст.

Коментарi

Коментарiв