Україні доведеться йти на компроміси щодо Донбасу – політолог

211
Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко прокоментував 5 ключових позицій, які повинні бути включені в «дорожню карту» по виконанню Мінських домовленостей. 

Політолог зауважив, що Київ не висуває Москві ультиматум щодо «дорожньої карти». Це те, що в політиці називають red lines, тобто те, від чого Україна відступати не буде. Зокрема, йдеться про питання щодо передачі контролю над кордоном на час можливих виборів в ОРДЛО озброєній місії ОБСЄ. 
«Максимум, до чого прагне Київ і що зафіксовано в Мінських домовленостях – це передача кордону під контроль України. Але статися це може тільки після вже виконання політичної частини угод, тобто місцевих виборів. Тому зараз ми пропонуємо компромісний варіант. На час виборів в ОРДЛО контроль за кордоном повинна здійснювати озброєна місія ОБСЄ», – наголосив у коментарі 24 Фесенко.
Щоправда, як він підкреслив, Кремль погоджується на озброєну місію лише в пунктах розведення військових сил і в місцях сховища зброї, які вона охоронятиме. Проте російська сторона категорично проти місії, яка б контролювала кордон під час виборів. Тим не менше, на думку експерта, такий компроміс не можна виключати, оскільки поліцейська місія ОБСЄ під час виборів із боку Києва – теж компроміс.
«А хто повинен здійснювати безпеку? Пропонована local security providers – місцеві провайдери безпеки. Тобто, місцева, фактично сепаратистська міліція? Як вони можуть гарантувати безпеку українській стороні, якщо вони – сторона конфлікту. Тому потрібна третя сторона. Україна в такій ролі бачить ОБСЄ. І в цьому проблема», – зазначив фахівець.
За його словами, найскладніший момент у цих пунктах – роззброєння незаконних збройних формувань, відведення «іноземних» військових, оскільки за цими пунктами немає навіть близько компромісних варіантів.
«У кожної сторони свої інтереси, і всі виставляють свої запобіжники. Важлива поетапність. Перше – припинення вогню і відведення військ, тобто відновлення нейтральної смуги. На цьому наполягає України, і це, в принципі, можна зробити. Повне припинення вогню хоча б місяць. Це заходи безпеки, попередні умови», –  висловив думку Фесенко. 
Крім того, як він зауважив, ВРУ розглядає законопроект про вибори в ОРДЛО. Це буде складно, конфліктно, але зробити це цілком можливо.
«У законі треба зафіксувати і поліцейську місію ОБСЄ, і ті умови, які вже є в законі про порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО. Там зафіксовані наші умови виборів на Донбасі: участь українських партій, допуск вітчизняних ЗМІ. Те ж саме можна записати і в законі про місцеві вибори в ОРДЛО. Але дату виборів при цьому не оголошувати. Її визначити тільки після того, як ОБСЄ ухвалить рішення про поліцейську місію», – наголосив політолог.
Відповідно, як він стверджує, спочатку крок на користь України – розведення військ і припинення вогню. Потім Україна робить крок назустріч щодо виборів, але без фіксування дати виборів у законі.
У підсумку він зазначив, що формування «дорожньої карти» до 1 грудня 2016 року має дуже низьку ймовірність. Щоправда, на його думку, переговори по всім пунктам будуть обов’язково відбуватися.

Коментарi

Коментарiв