Експерти пояснили, чи може Кремль створити «Закарпатську народну республіку»

136
Низка експертів прокоментували загрозу створення «Закарпатської народної республіки» на тлі заяви хакерів із «КіберХунти», які зламали пошту помічника Путіна Владіслава Суркова й оприлюднили документи про створення «народної республіки» на Закарпатті й у цілому план щодо дестабілізації України. 

Цю інформацію прокоментував директор Центру суспільних відносин Євген Магда.
«Росія виділяє на сценарій «народної республіки» на Закарпатті багато грошей і не перший рік вже грається з так званими політичними русинами. Для Росії цей регіон є важливий тим, що він дає вихід до Європи й у разі дестабілізації це дозволить дестабілізувати й низку центральноєвропейських країн», − зауважив експерт.
За його словами, для Росії цей момент є вагомим і вона, незалежно від справжності листування Суркова, й надалі намагатиметься це зробити. 
«Дуже сподіваюся, що українські політики, які живуть і працюють на Закарпатті, усвідомлюють, що будь-які їхні дії чи заяви, де є хоча б мінімальний присмак сепаратизму, Росія використає у власних інтересах. Щодо інших регіонів, то більші шанси на дестабілізацію має Одеська область, аніж Харківська. Це обумовлюється небезпечним сусідством із Придністров’ям і складною етнічною ситуацією», − наголосив у коментарі ТСН Магда.
Експерт із міжетнічних відносин Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко нагадала, що дестабілізація ситуації на Закарпатті із залученням русинських організацій – дуже давня тема. 
«Питання політичного русинства піднімали ще у 90-х роках. І ні для кого не секрет, що русинський рух підтримувався з боку Росії або різних російських організацій. Якщо говорити про сьогодення, то час від часу ми бачимо провокативні заяви, проте вони, як правило, бувають фейковими, проголошуються організаціями, які насправді не мають підтримки. Тож можна припустити, що певні сценарії дестабілізації можуть запускатися зараз по цих напрямках», – вважає фахівець.
«Інша справа, що сьогодні складно говорити, наскільки русинський рух не маргіналізований у регіоні. Сценарії дестабілізації можуть запускатися і в інших регіонах. Проводячи моніторинг, ми перманентно бачимо різні заяви та події, які можуть слугувати маркерами такої небезпеки», – підкреслила Тищенко. 
За її словами, для запобігання можливій дестабілізації у цих регіонах місцевою владою має проводитися робота з громадою на локальному рівні. «Це просвіта, спілкування, підвищення соціально-економічних стандартів, врахування інтересів громад, можливо, запровадження мультилінгвальної політики, коли національні меншини вивчають і державну мову, і свою першу мову».

Коментарi

Коментарiв