Експерт пояснив, чим українським містам загрожує децентралізація

324
Директор із науки та розвитку у Інститут громадянського суспільства Анатолій Ткачук проаналізував, як процес децентралізації може відбитися на великих містах в Україні. 

24 нагадує, що напередодні довкола Львова згідно з перспективним планом розвитку і завдяки рішенню Львівської обласної ради створено декілька добровільних об’єднань громад. Вони отримають статус самостійних, із власним бюджетом і баченням подальшої долі своїх територій, завдяки яким мав би розвиватись і Львів. Таким чином місто опинилося або в «облозі», або без перспектив росту. Фахівці попереджають, що подібна ситуація може спіткати не тільки Львів.
Як зауважив Ткачук, на початку процесу добровільного об’єднання громад міста обласного значення і особливо міста-обласні центри виключилися з нього, оскільки їм це було нецікаво. 
«Вони вважали, що у них все є. Бюджетна децентралізація дала хороші гроші, ніякого впливу адміністрації на них немає, прокуратура здійснює загальний нагляд, тому вони «кум королю», і плювали з великого горба на ті процеси», – наголосив експерт. 
За його словами, поселення, які формуються навколо великих міст поясами, не тільки в Україні, а й в будь-якій країні світу, мають свою динаміку саме завдяки близькості до великого міста. Відповідно, в тому разі, якщо велике місто самоусунулось від процесу, прилеглі громади вирішують перейти в такий самий правовий статус, як і велике місто, і завдяки близькості до великого міста – мати робочі місця, а завдяки людям, які проживатимуть там, і бюджетній системі – матимуть ресурс, щоб свої міста розвивати.
«Тому навколо великих міст невеликі містечка чи селища ставали активними каталізаторами об’єднаних громад, які відтісняють велике місто від решти території регіону. І коли цей процес став доконаним фактом, раптом ті міста спохватилися: ми відрізані, нам немає, куди розвиватись, немає, де розміщувати бізнес, сміттєпереробку тощо. Тому це питання зараз стало трендом дискусій, які каталізував Львів», – зазначив представник Інституту громадянського суспільства.

Коментарi

Коментарiв