Дипломат пояснив, чи загрожує Україні перемога проросійських президентів у Молдові і Болгарії

260
Дипломат, колишній генеральний консул України у Стамбулі, очільник управління «Майдану закордонних справ» Богдан Яременко прокоментував, як на українцях може відбитися перемога проросійських президентів на виборах у Молдові і Болгарії.

Яременко нагадав, що новим Президентом Молдови став Ігор Додон, очільник Партії соціалістів, що відрізняється проросійськими поглядами. Аналогічного розвитку подій можна очікувати й у Болгарії, де на президентських виборах теж лідирує проросійський кандидат, Румен Радев.
«Перемога проросійських сил в Молдові та Болгарії – це продовження переважаючої на цей момент у багатьох країнах тенденції протестного голосування: люди, незадоволені економічною ситуацією (насамперед, у своїй країні) і нездатністю правлячих еліт реагувати на їх проблеми, обирають тих, хто пропонує прості й очевидні способи вирішення складних проблем», – наголосив дипломат.
«Утім, Болгарія, будемо сподіватися, є більш політично стабільною країною, ніж Молдова. Стратегічні рішення щодо розвитку держави тут вже прийняті й спираються на членство в Євросоюзі, НАТО і ті величезні ресурси, які країна отримує від ЄС. Росія ніяк не зможе замінити Болгарії те, що їй дають ЄС і НАТО», – зауважив у статті для НВ експерт.
Коментуючи перемогу Додона в Молдові він підкреслив, що це досить неприємний розвиток подій для України.
«У нас спільний кордон з Молдовою і зростання проросійських настроїв по сусідству, безсумнівно, представляє загрозу. До того ж, це ще й приклад того, що може статися з Україною, якщо правляча еліта, прикриваючись євроатлантичними гаслами, просто обкрадає свій народ, не вирішуючи питання розвитку, соціальної справедливості тощо», – підмітив очільник управління «Майдану закордонних справ».
Щоправда, на його думку, є і позитивний момент: «радує лише те, що в Молдові президент не володіє всією повнотою виконавчої влади, це фігура великою мірою церемоніальна».
«Виконавча влада поки знаходиться в руках уряду, який, як мінімум, на словах залишається проєвропейським. І у Києва нормальний досвід взаємодії з ним. Більш того, Молдова відноситься до тієї категорії країн, з якими Україна, за наявності політичної волі й мудрості, може працювати для виправлення якихось проблем, підказуючи їй той спосіб розвитку і реагування на міжнародні проблеми, який для неї вигідніше», – підкреслив Яременко.
У підсумку він зазначив, що Україна має достатньо інструментів впливу на Молдову як у позитивному, так і в негативному плані.
«Очевидно, варто задуматися над виробленням плану реагування на випадок, якщо зростання проросійських настроїв в Молдові призведе й до нових змін – зміни парламентського, урядового складів тощо, оскільки Додон уже заявив, що має намір наполягати на проведенні дострокових парламентських виборів 2017 року», – резюмував дипломат.

Коментарi

Коментарiв