Юрист пояснив, чи можливо Путіна притягнути до відповідальності через злочини в Україні

322
Доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка Микола Гнатовський пояснив, чи можливо домогтися притягнення Президента РФ Владіміра Путіна до кримінальної відповідальності в Міжнародному кримінальному суді за злочини в Україні.

Коментуючи звіт прокурора МКС щодо злочинів Кремля проти України Гнатовський зауважив, що українська держава не може самостійно, відштовхуючись від свого національного законодавства, відкривати кримінальну справу проти Путіна за анексію Криму і за війну на Донбасі, щоб у підсумку отримати можливість притягнути його до кримінальної відповідальності. Про це інформує УНІАН.  
«Імунітет від кримінальної юрисдикції у глави держави дійсно існує, але він стосується лише випадків, коли кримінальна справа порушена національним судом іншої держави. Тобто, Україна не може порушити кримінальну справу проти глави іноземної держави, хоч би Росії, хоч якої іншої», – пояснив експерт.
Він додав, що це прямо заборонено міжнародним правом, оскільки є імунітет, «і навіть у випадку найгірших злочинів наші обов’язки карати за ці найгірші злочини все-одно натикаються на процесуальну перешкоду, на наявність імунітету».
Фахівець зауважив, що відповідно до Римського статуту, немає імунітету незалежно від того, яку посаду особа обіймає.
«Тобто, глава іноземної держави так само не має імунітету, але хто його передасть в Міжнародний кримінальний суд?», – підкреслив Гнатовський.
На цьому він навів приклад лідера Судану Омара аль-Башира, який став першим главою іноземної держави, щодо якого МКС висунув обвинувачення і запросив його передачі. Суданський лідер майже не покидає цю країну, час від часу подорожує в інші африканські держави, але жодна з них не затримала його і не передала в МКС.
Правник зазначив, що ця ситуація відбувалася би навіть за умови, що та чи інша африканська держава була учасницею Римського статуту, порушуючи таким чином цей документ.
«Домогтися, щоб передали главу іноземної держави не так просто. Крім того, навіть серед вчених-фахівців з міжнародного кримінального права немає одностайності у питанні, чи точно немає імунітету в усіх випадках, чи, може, його немає тільки у випадках, коли Рада безпеки ООН передає справу у Міжнародний кримінальний суд. Я дотримуюсь цієї точки зору, що його взагалі немає… Але на практиці це реалізувати дуже і дуже важко, тому ілюзій ніяких не треба мати», – запевнив юрист.
Також він звернув увагу на те, що українська влада чомусь перебуває під враженням, ніби обвинувачуватися у Міжнародному кримінальному суді можуть лише вороги України.
«Насправді, коли йдеться про воєнні злочини, то не важливо, хто їх вчинив. Той, хто бореться за справедливу справу, чи це жертва агресії, чи це агресор, не важливо. Є закони у випадку війни, вони однакові для всіх, і якщо відбулись якісь серйозні порушення, є воєнні злочини, відповідно, винні несуть відповідальність», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв