Дипломат спрогнозував, що саміт Україна-ЄС буде найскладнішим в історії

275
Український дипломат, глава правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук розповів, чого слід очікувати від наступного саміту Україна-ЄС.

«Я більш ніж впевнений, що, враховуючи ту гостроту, яку наразі мають внутрішньополітичні події в Європейському Союзі, той вирішальний період у внутрішньополітичному житті України, а також низку проблем, які є в двосторонніх відносинах, пов’язаних з безвізовим режимом, з ратифікацією угоди про асоціацію, цей саміт, безперечно, буде одним за найбільш напружених в історії двосторонніх відносин», − наголосив Філіпчук. 
На цьому тлі він зауважив, що Європейський Союз безперечно є певною мірою гарантом ситуації в Україні, гарантом врегулювання конфлікту на Донбасі. 
«І для ЄС відсутність, з одного боку, внутрішньополітичних катаклізмів є вкрай важливим завданням, але, з іншого боку, ЄС все ж таки хоче бачити реформи, зміну, боротьбу з корупцією. І тут, попри те, що є значні просування (зокрема електронні декларації є спільною перемогою України і ЄС), залишається значний рівень критики щодо не такої швидкості реформ, яку очікують і українські громадяни, і Європейський Союз», − зазначив дипломат.
Він наголосив, що нині в ЄС зростає навіть не втома від України, а втрата надій на те, що в країні швидко відбудуться реформи. За його словами, з огляду на те, що не відбувається серйозних системних змін, з одного боку, а з іншого – «погіршується соціально-економічний стан України, це зумовлює певний рівень стурбованості в Європейському Союзі, чи не призведе це до якогось соціально-економічного вибуху, до соціальних протестів, які можуть завершитись «третім майданом».
Експерт спрогнозував, що в рамках саміту керівництво ЄС захоче отримати бачення українського президента, яким чином далі буде, з одного боку, зберігатися повага до демократії та прав людини, свободи слова, а з іншого – підтримуватися внутрішньополітична стабільність. 
«В ЄС знають, що президент наразі фактично повністю контролює ситуацію в Україні, що він керує і парламентом, і урядом, і місцевими органами влади. Тобто президент є якраз особою, яка цілком відповідає за ситуацію в Україні та має всі повноваження для того, щоб вести країну в тому чи іншому напрямі й відповідно давати пояснення нашим західним партнерам, на що витрачаються їхні кошти, допомога тощо», – стверджує у статті для Апострофа фахівець. 
Крім того, він спрогнозував, що під час саміту одним із основних питань для обговорення буде безвізовий режим. 
«Я би цей саміт назвав саме так: саміт безвізового режиму. Три роки очікування уже довели українську суспільну думку до того, що треба ставити крапку в цій історії. В ЄС добре розуміють принадливість, важливість для України безвізового режиму, і це використовується як засіб мотивації, примусу до впровадження реформ. В ЄС побоюються: ось ми дамо вам безвізовий режим, і що далі?», – зауважив експерт, додавши, що всі знають, що в Угоді про асоціацію перспективи членства немає. 
Також дипломат запевнив, що основна увага буде зосереджена на питаннях щодо Росії, оскільки вона є основною проблемою для України та однією з основних проблем для Європейського Союзу. 
«Я думаю, що при обговоренні Росії основна увага буде приділена тому, чи вдасться зберегти режим санкцій або все ж таки поступово ЄС крок за кроком відходитиме від цього. І що тоді взамін? Як тоді впливати на Росію, її поведінку на європейській міжнародній арені?», – наголосив очільник МЦПД. 

Коментарi

Коментарiв