Кравчука покликали, щоб не почуватися сволотою – Шушкевич розкрив таємниці Біловезької угоди

231
Білоруський державний діяч, перший голова Верховної ради незалежної Білорусі Станіслав Шушкевич розповів про те, що насправді було під час зустрічі у Біловезькій пущі 8 грудня 1991 року (підписання угоди про розпуск Союзу РСР і створення СНД).

За словами Шушкевича, у Біловезькій пущі він збирався вирішувати економічні проблеми країни і попросити у Росії поставити більше нафти і газу, проте зрештою три республіки підписали угоду про створення СНД та припинення існування СРСР. 
«Ми були романтиками. Політиками-романтиками, що взагалі нікудишнє поняття. І до того ж ми – вибачте – були дуже пристойними людьми. Ми вирішили так: якщо він (Єльцин) нам підкине нафти і газу за рахунок України, ми ж самі будемо почуватися сволотою, тому що ми образимо дружню республіку поруч. Тому давайте з відкритими картами: покличемо Кравчука. І вирішили покликати», – зізнався в інтерв’ю ВВС політик.
«Може, ми б раніше зібралися, але Кравчук був обраний Президентом України 1 грудня, і референдум там продемонстрував, що майже 92% за незалежну Україну, тому зібралися зустрітися вже після цих виборів», – розповів екс-лідер Білорусі. 
Крім того, він розкрив деталі створення Біловезької угоди. 
«Ми у глухий кут заходили, коли обговорювали: чи нам Горбачова просити, щоб він нам допоміг? А більше робити нічого, хоча Єльцин – всенародно обраний президент Росії, 12 червня того ж року він був обраний. І тоді Бурбуліс (найближчий соратник Бориса Єльцина – ред.) видає цю фразу, яка всім відома, і всім відомо, що це його фраза, вона не зазнала змін в жодній угоді: «СРСР як геополітична реальність і суб’єкт міжнародного права припиняє своє існування», – зазначив Шушкевич. 
«Запитують: «Може, підпишемо таку фразу?». Кажу: «Із задоволенням підпишу». І відтоді я дуже поважаю філософів. Я просто заздрю цьому формулюванню, воно не зазнало жодних змін. Воно лягло у нас в преамбулу, а далі ми попросили за ніч скласти угоду про те, що ми фактично створюємо нову структуру по-справжньому пов’язаних республік, але незалежних, повністю незалежних», – наголосив перший глава Верховної ради незалежної Білорусі.

Коментарi

Коментарiв