СРСР помер, але імперія переродилася – ІноЗМІ

276
Польське видання Gazeta Wyborcza стверджує, що навіть незважаючи на те, що СРСР розвалився 25 років, імперія сьогодні переродилася. 

Автори зазначили, що «небіжчик ще 18 днів удавав живого після того, як лідери радянських України, Білорусі і Росії у Біловезькій пущі поставили на ньому хрест, підписавши документ про розпуск СРСР». Ідеться про те, що формально він зникнув 26 грудня 1991 року, після чого над Кремлем замість червоного прапору з серпом і молотом було піднято російський «триколор».  
Також видання нагадує, що Радянський Союз зародився 1922 року на основі союзного договору, укладеного між країнами, захопленими більшовиками: Україною, Білоруссю, Росією і Закавказькою федерацією, проіснувавши 69 років. 
«Рівно стільки ж під кінець її існування, згідно з офіційними даними, тривало і життя середньостатистичного мешканця імперії. Але вона, як і її мешканці, у віці 60 років була вже на пенсії», − ідеться у матеріалі. 
Gazeta Wyborcza нагадує, що коли СРСР наблизився до свого 60-річчя, його очолював Леонід Брежнєв – у ті роки почався період, який називають «застоєм», коли країна перестала розвиватися. «Кремлівські старці», які нею керували, вмирали один за одним, що часом називають «гонкою на катафалках». Тим не менше, СРСР активно брав участь у війні в Афганістані і гонці озброєнь. На військові потреби, власне як і сьогодні, Москва витрачала третину свого бюджету. Імперія втрачала силу. 
Рятувати її спробував молодший від своїх кремлівських колег Міхаіл Горбачов, оголосивши «перебудову». Щоправда, йому це не вдалося, за що він отримав навіть «Нобелівську премію миру». Не вдалося політику і втримати мешканців спільної радянської «комуналки», які хотіли переїхати до своїх «народних помешкань». 
Автори наголосили, що навіть армії і «всемогутньому КДБ» не вдалося зцілити свою «вітчизну». Зокрема, у серпні 1991 року генерали спробували щось зробити, але їхній путч виявився фарсом, а вони самі – жалюгідно безпорадними. 
Видання нагадує, що після того, що Владімір Путін якось назвав «найбільшою геополітичною катастрофою», минуло чверть століття, але й досі більше половини росіян не погоджуються з тим, що СРСР занепав під тягарем власного маразму, неефективної економіки, закритості і великих витрат на армію. 
Відповідно до результатів опитування «Левада Центру», це визнають лише 14% опитаних. Сьогодні Росія теж витрачає на оборону від вигаданих зовнішніх і внутрішніх «ворогів» таку ж частину доходів, як і «кремлівські старці» 25 років тому. 
Крім того, 43% росіян, опитаних «Левада Центром», нині називають найбільшою особистою втратою після розвалу СРСР втрату «великої держави». Десять років тому так говорило на 12% більше людей. Але ця різниця тривожна. 
«Після війни з Грузією, після анексії Криму наші сусіди, підгодовані щовечора ефектними телевізійними картинками про масштабні бомбардування в Сирії, розуміють, що «велика держава» відродилася, вона знову існує. Так, СРСР помер 25 років тому. Але імперія не померла. Вона вкотре в своїй історії переродилася», – наголосила Gazeta Wyborcza.

Коментарi

Коментарiв