Експерти розкрили причини «війни» між НАБУ і САП

347
Низка фахівців пояснили, чому між Національним антикорупційним бюро України і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою розгорівся серйозний конфлікт.

Нагадаємо, нещодавно очільник Генеральної прокуратури України Юрій Луценко отримав від НАБУ листа з проханням притягнути до відповідальності керівника САП Назара Холодницького. 
«На жаль, тепер НАБУ заважає САП. Я сподіваюся, що ми зможемо допомогти двом шановним керівникам разом працювати і подавати справи до судів. Це нові інститути, нові керівники, тому відбуваються непорозуміння. Я не хочу зараз бути частиною протистояння», − зауважив Луценко, коментуючи цей конфлікт. 
Пізніше у НАБУ пояснили, що йшлося, швидше за все, про скаргу, яку бюро направило до ГПУ у відповідь на бездіяльність Холодницького в розслідуванні справи щодо Міжнародних авіаліній України (МАУ), що належать бізнесмену Ігорю Коломойському.
Щоправда, це не єдиний конфлікт між антикорупційними відомствами. Зокрема, інша сварка сталася через справу колишнього очільника Рахункової палати України Романа Магути, який підозрюється в махінаціях з житлом, однак органи прокуратури обрали йому запобіжний захід, не пов’язаний із утриманням під вартою. НАБУ заявляло, що Магута Магута може просто втекти в Донецьк, де у нього є нерухомість. У той же час в САП такі заяви назвали популістськими.
На думку старшого аналітика Міжнародного центру політичних досліджень Анатолія Октисюка, крім загальновідомих, є інша причина конфлікту між антикорупційними відомствами. 
«Комунікаційна стратегія НАБУ багато в чому була побудована на тому, що процес політичного саботажу щодо боротьби з корупцією відбувається по лінії судів і ГПУ. А тепер до «поганих» несподівано додалася і САП на чолі з Холодницьким. Раніше ці дві структури демонстрували повну одностайність у всьому, хоча антикорупційна прокуратура відділена від НАБУ і має контролювати виконання законів з боку бюро», − стверджує експерт. 
«Тепер соратники голови НАБУ почали заявляти, що антикорупційні розслідування припиняються саме тоді, коли до процесу підключаються слідчі САП. Саме це багато в чому і стало причиною конфлікту між Ситником і Холодницьким», − пояснив у коментарі Апострофу аналітик.
Виконавчий директор Центру протидії корупції Дар’я Каленюк запевнила, що конфлікти між слідчим і прокурорським органами – це нормальна практика. 
«Але останні кілька справ, які набули публічного розголосу з вуст Холодницького і Ситника, говорять про те, що такий конфлікт між НАБУ і САП – це, можливо, щось більше, ніж професійний конфлікт. Ми бачимо, що в НАБУ можуть аргументовано пояснити свою правову позицію, і з іншого боку ми бачимо САП, котра шукає відмазки, щоб не починати судове провадження. Але якщо далі будуть продовжуватися подібні необґрунтовані блокування справ, то буде достатньо підстав засумніватися у політичній незалежності Холодницького і САП», − підкреслила Каленюк.

Коментарi

Коментарiв