Україна повинна бути готовою повернути собі Крим – польський дисидент

391
Президент Фонду Міжнародної Солідарності, у минулому дисидент, опозиціонер часів комуністичної диктатури в Польщі Кшиштоф Становськи розповів, що слід робити Україні, аби повернути Крим. 

«Крим – це Україна, і це питання України. Він є окупований. І треба його повернути. Я ніколи не був українським міністром. Але я 20 років працював у Криму. Там ми допомагали будувати перші татарські школи. Польські громадські організації допомагали, щоб кримськотатарські учні могли вчити українську мову. І практично всі татари, які сьогодні тут, можуть спілкуватися державною українською мовою, тому що в той час, коли частина України не дуже думала про це, були люди, які думали», – підкреслив Становськи. 
Він закликав пам’ятати, що без подій 26 лютого 2014 року та без протесту татар та інших кримців проти спроби рішення парламенту АР Крим на приєднання до Росії, було би страшно. 
«Оскільки, мені здається, що план був таким, що одна область приєднається після області, село після села «демократичним» шляхом референдуму, і в такій ситуації було би дуже важко щось зробити», – пояснив у коментарі НВ польський дисидент.
За його словами, аби повернути Крим до України, перше, що українці повинні зробити – це заплатити за це. 
«Треба бути готовим тоді, коли для цього настане вдалий момент. Періодично є такий момент, коли можна щось змінити. Історія Польщі, також України показує, що це треба робити, коли інші гравці слабкі. Так Польща почала свою незалежність, так добилася незалежності Україна, яка використала момент, що був. Це є урок, який треба мати після Майдану. Польські реформи були зроблені прямо після виборів. Реформа Бальцеровича сталася через 90 днів після сформування першого уряду, децентралізаційна реформа місцевого самоврядування – через 180 днів після сформування першого уряду незалежної Польщі», – наголосив експерт. 
На його думку, головним питанням є те, чи готова Україна давати відповіді, на питання про те, якою буде організація, як будемо працювати в Криму на наступний день після того, коли з’явиться такий шанс. 
«Це – реальне питання. Мустафа Джемілєв, якого я знаю і поважаю, казав, що це не повинно продовжуватися більше чотирьох років. Так і знаємо відповідь, в який момент щось має змінитися. Найважливіше питання – це щоб Україна була готова. Тому що це не буде так, що Південна Америка повертатиме Крим до України, або Туреччина, чи Польща повертатиме. Ні. Це громадяни України, які працюють на окупованих територіях на Крим у цьому плані», – зауважив президент Фонду Міжнародної Солідарності.

Коментарi

Коментарiв