Російський політолог пояснив, чи слід чекати протестів проти Путіна в РФ

249
Російський політолог Дмітрій Орєшкін прокоментував нещодавні результати опитування «Левада-Центру», відповідно до яких майже третина опитаних росіян почала гірше ставитися до Президента РФ Владіміра Путіна.

Коментуючи це опитування Орєшкін нагадав, що у Путіна було три сплески популярності, і всі вони були пов’язані з військовими кампаніями. Зокрема, перша хвиля була на початку його президентського терміну – це війна в Чечні, яка закінчилася тим, що в очах більшості стало перемогою. Потім війна в Грузії 2008 року, а потім приєднання Криму і пафос від того, що «Новоросія» стане частиною Росії. 
Політолог констатував, що після грузинської хвилі популярність Путіна досить швидко пішла на спад, а ось «кримський» сплеск був найпотужнішм і тривалим. Загальний рейтинг підтримки російського лідера на його піку, на початку кримської епопеї, досягав 89%. З
«Нині загальний рейтинг – близько 80%, причому з тенденцією до зниження, при цьому на конкретне питання «чи успішно Путін вирішує проблеми» і раніше позитивно відповідали лише 38% людей, а нині їх стало ще на 10% менше. Але це природно і передбачувано, оскільки життя ж краще не стає», – наголосив у статті для Апострофа фахівець. 
Крім того, він зауважив, що відбувається дуже потужне пропагандистське «накачування» через телебачення, але з іншого боку – люди дивляться в свою кишеню і бачать, що реальні доходи за останні кілька років впали приблизно на 15%. 
«Це дуже багато, але все ж не настільки, щоб змінити людську ментальність, тому люди говорять, що їм не вистачає грошей на найнеобхідніше, одночасно стверджуючи, що справи в країні йдуть у правильному напрямі. Це наслідок радянської системи цінностей, тому що «правильний напрям» розуміється як зміцнення держави і приєднання Криму сюди добре вписується», – підкреслив експерт. 
За його словами, з іншого боку люди усвідомлюють, що очікувати на покращення у найближчому майбутньому не доводиться, тому в суспільстві накопичується втома. У Кремлі розуміють, що до 2018 року, коли відбудуться вибори Президента, населення буде складно підбадьорити. 
«Щодо нових виступів і протестів, то це безглуздо. Що змінилося? Нічого. Як метод впливу на владу протести виявилися не досить ефективними. Люди, які організовували такі виходи, вбиті або перебувають у в’язниці. Удальцов сидить, а Борис Нємцов убитий. Таким чином, влада дала зрозуміти, що користі від цих виступів не спостерігається. Учасники цих процесів відчувають розчарування. Нарешті всі сили пропагандистської машини були кинуті на дискредитацію цього міського, столичного, просунутого протесту, на нього навіть примудрилися покласти відповідальність за всі труднощі, які Росія переживає», – стверджує Орєшкін. 
«У нормальному суспільстві є влада, але є й опозиція. Це легально вбудована у владу структура, яка може запропонувати альтернативний шлях і за законом його реалізувати. В Україні опозиція є. Хороша вона чи погана, але діючі еліти повинні враховувати, що на наступних виборах вони можуть програти. А в Росії опозиції немає, як не було її в СРСР. Ми відкотилися до радянської системи цінностей, коли є незмінне керівництво, яке завжди є правим, і відщепенці, яким завжди щось не так, які працюють на гроші Заходу і розгойдують човен», – підсумував політолог.

Коментарi

Коментарiв