Перед нами закрили двері в Європу – дипломат про асоціацією з ЄС

188
Український дипломат, глава правління Міжнародного центру перспективних досліджень Василь Філіпчук гостро прокоментував заяву глав держав і урядів 28 країн членів Європейського союзу у погодженому нещодавно документі щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. 

«Почну з того, що питання членства в ЄС не є якоюсь риторичною вправою чи уявним світлим майбутнім у науковому комунізмі. Перспектива членства в ЄС була одним з основних, а більшість експертів обґрунтовано вважають її найважливішим двигуном реформ у країнах Центральної та Східної Європи, які успішно здійснили трансформацію від авторитарного комуністичного режиму до демократії і модернізації», – наголосив Філіпчук.
Він нагадав, що українська делегація на чолі з керівниками переговорної групи з ЄС Павлом Клімкіним і Костянтином Єлісєєвим погодилась під час переговорів усунути з угоди згадки про європейську інтеграцію та перспективу вступу взамін за згоду ЄС додати до назви угоди слово «асоціація». 
«Багато колег добре пам’ятають, як я тоді жорстко заперечував проти такого рішення і пояснював безвідповідальність подібних кроків. У відповідь було: «Нічого страшного, потім якось пропетляємо». Не пропетляли», – підкреслив дипломат, додавши, що в угоді як компроміс було домовлено залишити формулу «позитивної двозначності».
За його словами, ця двозначність була зафіксована у преамбулі у фразі «ця Угода не визначатиме наперед і залишає відкритим майбутній розвиток відносин Україна-ЄС». Як зауважив експерт, ця фраза дозволяла кожній стороні трактувати перед своїми виборцями угоду на власний вибір. 
«Наші керманичі подавали її як шлях в ЄС, керівники ЄС говорили своїм громадянам, що ця угода нічого Україні не обіцяє. Але наші виявились переконливішими, і нідерландці таки змусили керівництво ЄС закінчити з «позитивною двозначністю» і перейти до «негативної однозначності», яку зафіксували у заяві Ради ЄС: «Угода не дає Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу, як і не створює зобов’язання надати такий статус Україні в майбутньому». У оригіналі, звичайно, звучить чіткіше – does not confer, тобто не дарує, не надає, не присуджує». 
На думку фахівця, це справжній вирок, визначення статусу. Він запевнив, що якщо до підписання угоди залишалась практична, а до підписання даної заяви – теоретична можливість подати заявку України вступ в ЄС у відповідності до статті 49 Договору про ЄС, то тепер така можливість закрита. 
«Щонайменше до виконання угоди, яка невиконувана щонайменше років 20, якщо виконувана взагалі. Ця угода покладає на Україну зобов’язання, які брали лише країни кандидати, що змогли їх виконати із значними труднощами, маючи при цьому і перспективу членства, і передвступні фінансові ресурси», – пояснив у статті для Апострофа Філіпчук. 
«У нас тепер – ні першого, ні другого. Тепер, якби Україна захотіла таки подати заявку, її просто повернуть без розгляду – бо позиція визначена Радою ЄС 15 грудня 2016 року, і вона каже, що підписана Україною угода закладає основи «тісних і тривалих відносин» і у «амбітний і інновативний спосіб» не дарує і не присуджує Україні статус членства ні тепер, ні у майбутньому», – резюмував дипломат. 

Коментарi

Коментарiв