Росія зробила перший крок у ядерній гонці – експерт Центру Разумкова

157
Співдиректор програм внутрішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник проаналізував заяву Дональда Трампа про те, що США повинні серйозно зміцнити і розширити свій ядерний потенціал.

За словами Мельника, подібні заяви ще не можна сприймати як план президента Сполучених Штатів Америки, але й не слід виключати ймовірність реалізації. Про це він пише у статті для УНІАН.
«Якими можуть бути наслідки реалізації таких планів? Насамперед, слід виходити з розуміння сучасної теорії ядерного стримування. Оскільки ядерна зброя останні років 50 розглядається головними світовими гравцями як найпотужніший і найпереконливіший інструмент стримування потенційного агресора», – підкреслив фахівець.
«Другим важливим моментом є взаємне розуміння, що наслідком застосування ядерної зброї однією із сторін буде неминучий удар у відповідь і глобальна катастрофа. Та кількість ядерних зарядів, що зараз стоять на озброєнні у цих країн (РФ – 1790 одиниць, США – 1730 одиниць), у принципі, є кількаразовою гарантію взаємного знищення. Це те, на чому ґрунтується стратегія ядерного стримування», – пояснив експерт Центру Разумкова.
Як він запевнив, коли Дональд Трамп говорить про наміри зміцнення ядерного потенціалу, то, скоріше за все, йдеться не про розширення чи збільшення кількості боєголовок, а про модернізацію вже наявних ядерних сил, створення ефективних засобів протиракетного захисту.
«Заява Дональда Трампа, очевидно, стала відповіддю на аналогічні заяви російського Президента і, не виключено, – на останні агресивні дії Росії на зовнішній арені, а також зміни у російській стратегії застосування ядерної зброї», – зазначив Мельник.
Він нагадав, що уже кілька разів з’являлися чіткі сигнали – в тому числі особисто Путіним в його коментарях щодо Криму – про готовність Росії до обмеженого застосування ядерної зброї у тактичних цілях.
Експерт наголосив, що такі заяви є абсолютно неприйнятними для США, оскільки межі між тактичним і стратегічним застосуванням ядерної зброї фактично не існує, тому заява Трампа – це сигнал для вищого військово-політичного керівництва Російської Федерації.
«Чи слід вважати це початком нової гонитви ядерних озброєнь? По суті, вона вже почалася задовго до заяви Трампа. І саме Росія зробила перші кроки у цій гонці: вона розташувала «Іскандери» на території Калінінградської області; вона інтенсивно випробовує нові види носіїв ядерних озброєнь, про що періодично, публічно і з великою гордістю оголошує. Відповідно до повідомлень, існує висока імовірність того, що ядерні боєприпаси будуть розташовані на території окупованого Криму (там є носії, і, не виключено, можуть бути вже й ядерні боєприпаси). Крім того, зупинені договори з обмеження стратегічних наступальних озброєнь. Усе це – елементи ескалації, яка вже триває», – констатував Мельник.
За його словами, світ вступив у дуже небезпечну фазу, коли фактично не працюють міжнародні механізми, які могли б ефективно реагувати на подібні дії лідерів ядерних держав. Насамперед, ідеться про Організацію Об’єднаних Націй, де і США, і Росія мають право вето. Тож, будь-яке рішення, яке не задовольняє одну із цих двох держав, буде блокуватися.
«У будь-якому разі, нічого хорошого від такої ситуації очікувати не слід. Хороша новина лише в тому, що попередні ядерні змагання між СРСР і США закінчилися не на користь Росії», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв