Російський політолог – про «успішність» Росії

300
Російський політолог Андрєй Окара проаналізував можливість вирішення кризи в РФ на тлі заяв Президента Владіміра Путіна про «успішність» Росії.

«Нещодавня велика прес-конференція Путіна була не дуже бадьорою, зовсім не драйвовою, не було колишніх приколів – журналістів-фріків – із плюшевими ведмедиками і в танкових шоломах», – нагадав Окара, додавши, що насправді важливо інше.
По-перше, як він підкреслив,  Путін нічого не говорить про майбутнє. Він говорить тільки про сьогодення або про «подовжене сьогодення» (коли згадував про науку, інновації, IT-сектор, людський капітал тощо). 
«Громадянам пропонується молитися на «стабільність» і ефемерну «впевненість у завтрашньому дні» (а це проблематика сучасного, а не майбутнього). Якщо правитель не говорить про майбутнє, значить, він дуже переживає за збереження своєї влади», – запевнив у статті для НВ політолог.
По-друге, за його словами, якщо згадати відому книгу «Королі-чудотворці» французького історика Марка Блока, Путін – саме такий король-чудотворець. 
«Під час прес-конференції він сотворив кілька чудес. Ні, не звільнив політв’язнів, про що його питали. Не подарував бідній дівчинці-Попелюшці з провінції сукню від феї (втім, ще подарує – на прямій лінії з посполитими). Але, наприклад, вирішив проблеми (точніше, місцеві чиновники, які дивилися телевізор, кинулися вирішувати) Богом забутого села Сєрєбрянка під Тагілом. Інакше управлінська система не працює», – пояснив фахівець. 
Третій аспект – Путіну було відверто нудно слухати не запитання про майбутнє, і таких фактично не було, «а чолобитні від журналістів, за кожною з яких він повинен був здійснити невелике диво». 
«Так, для нього теж нудний такий порядок денний. Але виявляється, що інакше це не працює. Тому більшість журналістів, отримавши можливість доторкнутися до руки монарха-чудотворця (точніше, взявши в руки мікрофон, в який можна було задати запитання Путіну), свій шанс витрачали не на ідеалістичні філософствування про майбутнє і ідеології, а на вирішення своєї конкретної маленької проблемки. Так, йому це відверто нецікаво. Але що робити, коли це єдиний шанс?», – зауважив експерт.
По-четверте, як він наголосив, Путін – чудовий психотерапевт і маркетолог. Він говорить і робить те, що точно буде користуватися успіхом в очах виборців.
На думку Окари, не було би ситуації з Кримом,  якщо б це не піднесло під саму стелю його рейтинг. 
«У нього добре виходить заколисувати, вселяти надію (особливо у довірливі сегменти населення) – він сипле на голову і вуха недосвідчених слухачів тисячі цифр (як тільки запам’ятовує), сотні фактів, десятки приколів і мемів. Виникає відчуття його надкомпетентності», – стверджує політолог.
«Такому монарху-чудотворцю не потрібні ніякі соратники, ніякі експерти і вчені, ніякі міністри й парламентарі. Тільки безпосередні виконавці. І неправі ті, хто не вважає його харизматом. Він дуже харизматичний, але, правда, в неконкурентних монополітичних умовах узурпації (якщо завгодно: зосередження в своїх руках влади та телебачення. Але хто обіцяв, що в Росії може бути інакше?», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв