2017 рік повинен стати роком змін, інакше не оминути проблем – соціолог

190
Український соціолог, директор Фонду Демократичні ініціативи Ірина Бекешкіна підбила політичні підсумки 2016 року і зробила прогноз на 2017 рік.

Коментуючи результати соціологічного опитування за 2016 рік, проведеного Демократичними ініціативами спільно з Центром Разумкова, Бекешкіна запевнила, що насправді основні зміни в суспільній думці вже відбулися 2015 року, а 2016 тільки продовжив уже наявні тенденції.
«2014 рік, незважаючи на весь трагізм – втрату країною частини території, війну на Сході, невизначеність навіть найближчого майбутнього – був роком надій на зміни. Змінилася влада, і до кінця року новообрані політики мали непогані (як для скептичної України) показники: президенту, який був біля керма вже більше півроку, довіряла половина країни, Арсенію Яценюку – 45%, знову обраній Верховній Раді – 30%. Щоправда, довіра до всіх правоохоронних органів залишалася на рівні плінтуса (не більше 10%). Але вони ж колишні, правда?», – зауважила експерт.
Також вона нагадала, що 2015 рік почався з небаченого (принаймні після 90-х) падіння гривні і пов’язаного із цим зростанням цін, і, відповідно, різким падінням рівня життя абсолютної більшості населення країни. У той час коли під час кризи кінця 2008 року 16% населення в опитуванні відповіли, що не відчули ніяких наслідків кризи, то 2015 року таких було тільки 2%.
 
«Із іншими очікуваннями теж не склалося. І якщо мир на Донбасі, очевидно, у вирішальній мірі не залежав від української влади, то в питанні боротьби з корупцією склалося враження, що робиться все для того, щоб нічого і нікого не міняти», – підкреслила у статті для НВ фахівець.
За її словами, уже 2015 року відбулося різке падіння довіри і підтримки всіх державних інституцій (за винятком армії). Так, відповідно до опитування кінця 2015 року залишається тільки 15% населення, яке вірить у вірність шляху, яким рухається країна; президенту довіряють 31% (не довіряють 62%), а до уряду Яценюка ставлення ще гірше – 13% довіри, 81% недовіри.
«Кому довіряли? Лідерами довіри стали волонтери, перевищивши навіть традиційну довіру до церкви. Істотно зросла довіра до громадських організацій, ще залишалося деяка відносна (на рівні нульового балансу) довіра до ЗМІ. Але що важливо: новоствореній патрульній поліції висловили довіру 44% населення, 26% не довіряють. Це доводить, що завоювати довіру можна навіть у наших, здавалося б, розчарованих у всьому і всіх громадян», – наголосила Бекешкіна.
Підбиваючи підсумки 2016 року вона зазначила, що у сенсі змін громадської думки він не приніс нічого нового: усе вже сталося в 2015. Більше того, тенденції падіння довіри до влади і державних інституцій тривали.
Щоправда, як підкреслила соціолог, не можна стверджувати, що 2016 року не відбувалося позитивного.
«Навпаки, і українські, і зарубіжні експерти констатують досить значні позитивні новації. Зокрема, запровадження електронного декларування доходів, початок роботи нових антикорупційних інституцій, санація банківської сфери, завершення політичної кризи, формування нового уряду, деяка (хоча б відносна) стабілізація ситуації на Донбасі», – підмітила автор.
Вона додала, що у підсумку 2016 рік не приніс перемогу силам Нової України, втім, не став і поразкою. «Поки – бойова нічия, видобута у важких позиційних боях».
«Що очікуємо в році наступному? Якщо нічого надзвичайного не трапиться, ми будемо потроху підніматися. Щоправда, дуже повільно: два кроки вперед, півтора назад і знову вперед. Під дуже сильним тиском міжнародних партнерів і громадянського суспільства, які не дають владі регресувати», – зауважила фахівець.
За її словами, нині Україною керують, які не хочуть нічого міняти. У той час, коли країна потребує змін, люди старої України – корумпованої і некомпетентної – від цих змін програють.
«Більше того, у новій Україні їм не буде місця, а деяким навіть доведеться відправитися в місця віддалені. Тим не менш, повернення до старої України неможливо. Так, нові сили ще недостатньо зміцніли, але і старі вже слабкі. Поки – застій і нічия. Ясно одне: пауза явно затягнулася. Суспільство втомилося чекати, є і зовсім нетерплячі», – пояснила соціолог.
«Із одного боку, радикальні зміни завжди несуть у собі загрозу нестабільності, з іншого – нестабільність може виникнути, якщо лопне терпіння людей від відсутності змін. Щоб до людей поверталася віра, потрібні реальні зрушення в економіці, реальна боротьба з корупцією та корупціонерами. 2017 рік має стати роком змін. Інакше буде погано», – підсумувала Бекешкіна.

Коментарi

Коментарiв