В Україні більше не буде мирних Майданів, тепер люди мають зброю – соціолог

388
Соціолог, директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна проаналізувала протестні настрої серед українців і пояснила, чи існує імовірність нових Майданів в країні. 

Соціолог підкреслила, що підйому протестних настроїв очікували ще після зростання тарифів, але цього не сталося. Більше того, їх рівень навіть дещо знизився, що, за її словами, свідчить про зростання апатії населення. 
«Люди якось пристосувалися до тарифів – хтось отримав субсидії, хто взагалі не платить, от коли будуть виселяти, що сумнівно, тоді і можуть бути якісь протести. Взагалі немає прямого зв’язку між протестними настроями і реальними протестами», – пояснила Бекешкіна. 
Вона нагадала, що всі роки існування незалежної України у нас був високий рівень протестних настроїв. Особливо це стосується 1997-1998 років, коли людям роками не платили зарплати. 
«І що? Не пригадаю будь-яких масових протестів. Ще сплеск протестних настроїв був відразу після того, як взимку 2015 року впала гривня, раптом бажаючих брати участь у протестах стало 40%, а потім все стихло. І протестні настрої не були найвищими ні перед Помаранчевою революцією, ні перед Революцією гідності», – зауважила в інтерв’ю Апострофу фахівець.
«Відповідно до опитувань, у них брало участь близько 15% активного населення, оскільки революції робить меншість. Інша справа, що потрібна більшість, яка їх підтримує, і це було і під час Помаранчевої революції, і під час Майдану, який підтримували 50% населення (40% – ні)», – наголосила експерт, додавши, що тому для революції не потрібна більшість, поштовхом служить якесь подія, яка обурить активну частину суспільства. 
На цьому тлі вона нагадала, що 2004 року перед Помаранчевою революцією цим поштовхом була фальсифікація виборів, поштовхом для Майдану – побиття студентів, яке зі смаком показали по телебаченню. 
«Це була загальна захоплююча емоція: як так, наших б’ють? Якщо щось таке буде, що збурить багатьох, тоді все може бути, і 15% для цього не потрібно. Але, боюся, зараз не буде вже мирних майданів, на руках у людей зброя, і у людей достатньо рішучості… І я б сказала, що, не дай Бог, щось таке…», – підкреслила Бекешкіна.

Коментарi

Коментарiв