Україна виживе лише без Донбасу і Криму – історик

201
Американський історик українського походження, політолог Олександр Мотиль заявив, що Україна повинна бути готовою до відмови від Донбасу і Криму, оскільки інакше вона майже не має шансів на виживання.

«Патова ситуація на Сході означає, що Росія мусить платити великі кошти для утримання Донбасу. Це – корисно для України. На противагу, реінтеграція моментально збанкрутує Україну, призведе до кінця реформ, руху на Захід, до демократії. Тому я переконаний, що відсторонення Донбасу корисне для України, яка має себе розвивати так, наче Донбасу в складі країни немає», – запевнив в інтерв’ю Апострофу історик. 
За його словами, аналогічна ситуація і з анексованим Кримом. 
«Україна має чотири стратегічні пріоритети – виживання, зміцнення безпеки, реформи і просування на Захід, збереження демократії. Їх можливо здійснити тільки без Донбасу та Криму. Тут треба тверезо, без пафосу, холоднокровно підходити до цих питань», – висловив думку політолог. 
На цьому тлі він підкреслив, що новообраний президент США Дональда Трамп може дещо зромантизоване українське ставлення до цих питань радикально змінити, оскільки 2017 року дійсно існує можливість якоїсь домовленості між Трампом і російським лідером Владіміром Путіним щодо Криму, Донбасу. 
«І Україна муситиме чітко заявити, чого хоче, а чого не хоче. Уявіть собі такий сценарій: Путін декларує, що готовий передати Донбас, кордони Україні. Це буде справжній «троянський кінь». Україна мала би холоднокровно сказати: «Ні, дякую», – вважає Мотиль.
Щоправда, як він зауважив, українці, відповідно до соцопитувань, абсолютно не готовідо такого радикального рішення, тобто до відмови від Криму і Донбасу. 
«Багато людей сприйматиме це як зраду, особливо вихідці з цих територій, які все ще мають надію повернутися додому. От і в цьому ціла біда. Так, до речі, було теж у Німеччині, так є в Ізраїлі. Перед Києвом такі можливості – або проявити мужність та пояснити, чому це потрібно, що навряд чи станеться, або робити те, що тепер робиться – гучно заявляти про необхідність реінтеграції і нічого не робити, таким чином даючи окупованому Донбасу можливість самому відчепитися від України», – наголосив фахівець. 
«Звичайно, якщо Путін виявить готовність віддати ОРДЛО, тоді Київ, задля власного самозбереження, має їм дати конфедеративний статус, майже однозначний з повним суверенітетом – хай мають свою політичну систему, свій бюджет, свої податки, без представництва в Раді. Одним словом, хай будуть тільки формально частиною України і не заважають Україні», – резюмував політолог. 

Коментарi

Коментарiв