ІноЗМІ: Компроміс погубить Україну

189
Науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин (Велика Британія) Джеймс Шерр прокоментував скандальну статтю олігарха Віктора Пінчука, який закликав Україну відмовитися від Криму і членства в ЄС.

У статті для Chatham House науковець нагадав, що нещодавно Віктор Пінчук заявив, ніби «Україні необхідні болючі компроміси на випередження, аби попередити укладення угоди між Росією і США «через голови 40 мільйонів українців». 
Як зауважив Шерр, для Пінчука, зятя другого Президента України Леоніда Кучми і одного з найбагатших людей України, який володіє давніми зв’язками з Росією, метод компромісу не новий. 
«На відміну від багатьох інших яскравих постатей, Пінчука рідко звинувачували в тому, що він просуває російські інтереси. Тим не менше, він завжди був прихильником «договірного курсу»: політики, доброзичливої до Заходу, поважної по відношенню до встановлених Росією «червоних ліній», а також критичної по відношенню до тих, хто хотів, щоб Україна вибрала між двома сторонами», − наголосив фахівець. 
Щоправда, як він зауважив, навіть попри нібито похвальні цілі Пінчука (збереження «права України обирати власний шлях, захист її територіальної цілісності і побудови успішної країни») його пропозиції їм суперечать, оскільки вони закликають до «тимчасової» відмови від мети членства в ЄС, пошуку «на даний момент» «альтернативних домовленостей про безпеку» з НАТО і, що є найбільш спірним моментом, проведення виборів на окупованих територіях Донбасу до того, як «з’являться умови для проведення чесних виборів». 
«Такі компроміси − щось на кшталт «великої угоди», про яку часто говорять «реалісти». Але навіть у світі угод Трампа це буде означати кинути Україну в обійми Росії без будь-яких зобов’язань і гарантій, якими б ілюзорними вони не були. «Реалісти» Пінчука − не реальні люди, а придумані образи, покликані легітимізувати його пропозиції», − підкреслив Шерр. 
На його думку, усі ці пропозиції взагалі нежиттєздатні. 
«Якщо тимчасові домовленості створюються, щоб зупинити конфронтацію, як від них можна відмовитися, не перезавантаживши її? Як тільки ці домовленості будуть укладені, вони встановлять нову реальність. Вони позбавлять існуючі відносини (Україна-ЄС, Україна-НАТО) життєвої сили, змісту і навіть цілі. Вони також створять нову динаміку, яку Росія зможе використовувати, щоб забезпечити підпорядкування України, спочатку де-факто, а потім і де-юре», − зауважив експерт.
Як він запевнив, узагалі немає причин вважати, що будь-які односторонні поступки змусять Росію відмовитися від цілей, до яких вона прагнула, навіть коли Україна була позаблоковою державою.
Аналізуючи пропозицію Пінчука щодо виборів Шерр підкреслив, що вибори забезпечують законність, але вони не повинні проводитися в умовах окупації бойовиками або іноземними арміями. 
За його словами, навіть у разі проведення виборів вони не задовольнять Кремль і його ставлеників у так званих ДНР і ЛНР, які контролюють лише 4% територій України.
Саме тому, як пояснив науковець, Мінські домовленості через наполягання Росії передбачають, що спочатку сепаратисти отримають «особливий статус», а потім повинні проводитися вибори. Сепаратистські лідери в Донбасі з самого початку наполягали на тому, що такий статус дасть їм абсолютну автономію і право вето щодо зовнішнього курсу України. Про це стаття Пінчука замовчує.
«Неважливо, рухає Пінчуком патріотизм або ж пораженство, його побоювання є передчасними і недоречними. Якою би ганебною не було Ялтинська угода 1945 року, вона відповідала геополітичним реаліям; уявна «Ялта-2» Путіна їм не відповідає», − підкреслив експерт. 
«Передбачуваний об’єкт угоди, Україна – не розвалена держава, а активний політичний суб’єкт; держава, більш згуртована, ніж будь-коли раніше. Україна − це не подарунок, який можна віддати», − наголосив він. 
«Жертвувати ключовими своїми інтересами в страху перед можливими діями інших не тільки нерозумно в принципі. Це спростить дії супротивника. Ризики, які чекають попереду, вимагають абсолютної визначеності щодо України. Якщо інші країни хочуть посягнути на її статус незалежної держави, нехай самі цим займаються. Не потрібно допомагати їм руками українців», − підсумував Шерр.

Коментарi

Коментарiв