Капітуляція, обмін і війна: як Україна може повернути Донбас?

247
Політичний експерт Олександр Радчук констатував, що через три роки після початку спроб знайти вихід у мирному вирішенні конфлікту на Донбасі українська влада перебуває у вкрай невигідній позиції. Тож чи є можливі варіанти повернення своїх територій Україні? 

«У рамках «нормандського формату» для мирного вирішення конфлікту двічі був підписаний «Мінськ»,. Зовнішньополітична ситуація в США та ЄС стрімко змінюється, питання з продовженням і переглядом санкцій проти Росії виникають дедалі частіше. А в бойових діях, які досі офіційно називаються АТО, майже щодня гинуть та отримують поранення українські солдати», – зауважив політолог. 
За його прогнозом, цьогоріч чи не найактуальнішим у внутрішньополітичному порядку денному буде саме питання пошуку сценарію деокупації Донбасу. Щоправда, перше засідання Тристоронньої контактної групи в новому році в Мінську вже завершилося нічим». 
На думку Радчука, нині Україна має кілька варіантів повернення окупованого Донбасу. Так, він запевнив, що найвигідніший сценарій для України – сценарій вичікування, оскільки він дає час як для зовнішніх, так і для внутрішніх маневрів.
«Поки тривають санкції, а Росія витрачає мільярди рублів на фінансування псевдореспублік, Україна має шанс зміцнювати власну армію, проводити реформи та отримувати подальшу міжнародну підтримку», – пояснив у статті для Слова і Діла фахівець.
Щоправда, як він підкреслив, у реалізації цього сценарію є проблеми:
«По-перше, цього року серйозних змін може зазнати сам ЄС у зв’язку з можливою зміною влади у Франції та ФРН. По-друге, вкрай непрогнозованою може бути реакція та позиція щодо України адміністрації Трампа. Плюс дії РФ і бездіяльність у секторі реформ нашої влади». 
Другий сценарій, за словами експерта, а саме сценарій обміну, є вигідним Росії. 
«Задум простий: деескалація на сході України та мирне «повернення» Донбасу можливе лише в разі визнання українською владою та всім світом Криму як частини РФ», – наголосив Радчук, додавши, що саме такі тези озвучують не лише в Москві, але й в Україні, зокрема олігарх Віктор Пінчук.
За словами експерта, відмова від Криму автоматично означатиме капітуляцію на Донбасі з усіма негативними наслідками для України.
Крім того, ще одним варіантом може бути сценарій внутрішньої ізоляції. Щоправда, він можливий за умови, що українська влада чітко артикулюватиме тезу про те, що виконання Мінських домовленостей призведе до ще більш негативних наслідків для національної безпеки України.
Чи не найменш імовірний сценарій – сценарій міжнародного арбітражу. 
Як пояснив Радчук, цей сценарій можливий лише в разі перезавантаження всієї світової системи безпеки та наразі виглядає вкрай малоймовірним. 
«Ані ООН, ані ОБСЄ, ані ЄС, ані США не мають поки бажання та можливості інвестувати десятки мільярдів доларів у початок нової, безпрецедентної за своїми масштабами, миротворчої місії», – підкреслив політолог. 
Також він попередив, що поки не можна виключати сценарій ескалації, хоча він можливий, якщо ми залишимося один на один із ворогом.
 
«Військові дії можуть внутрішньо мобілізувати українців, що допоможе виграти війну у ворога. Якщо РФ не зважиться на повномасштабну війну, можна задати абсолютно новий порядок денний переговорів щодо подальших відносин із північним сусідом. Так званий «хорватський сценарій» приховує як ризики, так і найбільш вигідну альтернативу нинішньому стану речей», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв