Гривня отримала невтішний прогноз у довгостроковій перспективі

348
Професор КSE, викладач Единбурзької бізнес-школи Іван Компан констатував, що після новорічних свят гривня перестала дешевшати і повернулася на свої передсвяткові позиції. Тим не менше, за його словами, є низка факторів, через які довгострокова перспектива для національної валюти вимальовується не зовсім радісна.

Експерт підкреслив, що національна валюта в Україні впала на свої передноворічні позиції, і «святкове похмілля виявилося зовсім недовгим і практично безболісним». 
«Новорічна девальвація була визнана лише тимчасовим сплеском, викликаним технічними причинами. Виявилося, що витрати бюджету в кінці року були більшими, ніж зазвичай, це і викликало збільшення пропозиції гривні. Усі, кому належить, виступили із запевненнями, що ситуація під контролем, побоюватися нічого, і життя потекло далі своєю чергою», – зауважив у статті для НВ Компан. 
Відповідно до його прогнозу, у найближчому майбутньому причин для страху, що гривня девальвує, немає, і віднести гроші на короткостроковий гривневий депозит буде не таким уже і безглуздям. Щоправда, з точки зори довгострокових перспектив для тих, хто розглядає гроші, як засіб накопичення, є інша думка. 
«Погашення зовнішнього боргу. Починаючи з середини 2017-го, доведеться платити. У цьому році 2,6 мільярда доларів, у наступному – 3,9 мільярда, а далі найцікавіше…», – стверджує фінансист. 
За його словами,  реструктуризація зовнішнього боргу, проведена урядом 2015 року, лише відклала розплату, і вже через два роки країна повинна почати погашення євробондів. 
«У 2019 сумарні зовнішні виплати досягнуть піку – 7,5 мільярда доларів. Потім суми платежів почнуть зменшуватися, але чи дочекаємося ми цього світлого дня? Усього до кінця 2019 року необхідно виплатити 15 мільярда доларів», – підкреслив фахівець, додавши, що при цьому резерви Національного банку на кінець минулого року становили трохи більше – близько 15,5 мільярда доларів, із яких своїх грошей було лише 3,6 мільярда доларів, решта – кредити МВФ. 
«Тож, як бачите самі, необхідно десь розжитися валютою, а то до кращих часів можемо і не дожити», – наголосив Ковпан.
На його думку, аби українці дістали свої гроші з-під «матраців», необхідна довіра до влади або неймовірна прибутковість, що компенсує ризики інвестування. Щоправда, цієї довіри, на жаль, немає, як і немає спроб її заслужити. 
«Істотних поліпшень для ведення бізнесу не спостерігається, а прибутковість доступних інвестиційних інструментів – депозитів, нерухомості, цінних паперів – наближається до нуля. Ніякого сенсу масово діставати гроші з-під матраців, щоб вкласти в бізнес або довірити українським фінансовим інститутам, на мій погляд, немає», – пише Компан.
«Якщо до всього перерахованого додати такі звичні фактори, як корупція, відсутність реформ, необхідність вливань у «ПриватБанк» і президентські вибори, що насуваються, то довгострокова перспектива для національної валюти вимальовується не зовсім радісна. Поживемо – побачимо», – підсумував фахівець.

Коментарi

Коментарiв