Чергова політична криза: чи чекати дострокових виборів до ВРУ?

111
В Україні назріває нова політична криза, оскільки коаліція почала тріщати по швах. Низка нардепів і експертів пояснили, чи слід на цьому тлі чекати на дострокові вибори до Верховної Ради України. 

Парламентські фракції формальної більшості ще вдають мир і дружбу. Щоправда, тиждень роботи ВРУ продемонстрував, що прірва між колишніми партнерами лише збільшується. 

Як ідеться у сюжеті 24, «БПП» давно перебуває у ручному управлінні з Банкової, «Народний фронт» конфліктує з Президентом за спроби прибрати з посади міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Радикальна партія Олега Ляшка кістьми лягає проти продажу землі, «Батьківщині» не подобається соціальна підтримка її електорату, а «Самопоміч» підірвала бомбу Донбасу з торгівлею та окупацією.

«Питання в яку коаліцію входити. Та коаліція, яка хоче торгувати на крові? Та коаліція, яка не хоче визначити агресію Росії де-юре?», – підкреслив народний депутат від фракції «Об’єднання «Самопоміч» Лев Підлісецький.

На перший погляд, тема Донбасу повинна була би об’єднати всі державницькі сили в коаліцію. Проте відновити довіру між вчорашніми партнерами просто так не вдається.

«Ми готові сісти за стіл. Але ми за те, щоб стіл перевірили на чистоту і вивернули кармани. Із шулєрами сідати за стіл не можливо», – заявила народний депутат від фракції «Батьківщина» Олександра Кужель.

Це тому, що ВРУ використали для посилення президентської вертикалі. Порушення політичного балансу, відсутність противаг і стримувань призвело до її домінування.

«Вони хочуть нових повноважень щоб проводити політичні розправи руками прокуратури над своїми політичними опонентами», – запевнив Олег Ляшко. 

Слід підкреслити, що при цьому у більшості критично не вистачає голосів для ухвалення навіть потрібних їй законів, тому у ВРУ і  з’явилися майстри кнопкодавства. Чинна влада  саме за це нещадно критикувала «папєрєдніков», але тепер сама вдосконалює голосування за себе і сусіда.

Парламент щодня стрясають конфлікти, депутати не досиджують навіть першу половину робочого дня і розбігаються у своїх справах. Низка експертів стверджують, що криза може загостритися уже навесні. Так, у квітні закінчується річний імунітет уряду Гройсмана. І бажаючих його покусати – хоч відбавляй.

«Коли закінчиться умовний імунітет, з середини березня ми вже зможемо бачити ситуацію в парламенті, яка буде направлена на дестабілізацію ситуації і навіть всередині коаліції. Але вона буде направлена не на відставку Гройсмана, швидше за все, а щоб тих чи інших міністрів видернути з уряду і замінити їх на більш лояльних. Наприклад Омеляна», – підкреслив політолог Віктор Таран.

Як мінімум, «Батьківщина» і «Опозиційний блок» уже відверто говорять про дострокові вибори до ВРУ, оскільки, згідно з останніми соціологічними дослідженнями КМІСУ, вони суттєво нарощують свій парламентський ресурс. Це дозволить сформувати нову коаліцію і новий уряд вже зі своїми міністрами. А Донбас, торгівля з окупантами, блокування і війна – нікуди не дінуться. Тут без вибору, і надовго.

Коментарi

Коментарiв