Казарін: Коли і як Україна поверне Донбас і Крим

202
Відомий український журналіст, публіцист, політичний оглядач Павло Казарін висловив думку, що єдине вікно можливостей для повернення український прапорів на окуповані території настане тоді, коли мир і стабільність стануть головним дефіцитом у Росії. 

«Іноді говорять про те, що повернення України до Криму неможливо – оскільки глибина дрейфу півострова від материка велика і з кожним роком буде лише зростати. Але автори цих спічів не розуміють одного. Перше, що доведеться говорити українському політику, який приїде до українського Криму, це – «ми вам продукти привеземо», – запевнив у статті для Крим.Реалії Павло Казарін.

Тому, на його думку, єдине вікно можливостей для повернення українських прапорів на територію півострова настане тоді, коли мир і стабільність стануть головним дефіцитом в Росії.

«Сама по собі анексія Криму не тільки стала прологом до війни на Донбасі і ударом по українській економіці – вона стала ще й тим фактором, який згуртував підконтрольну Києву територію, зробила її більш гомогенною, виключила з участі у виборах певне число людей із прорадянськими поглядами, позбавила Україну від необхідності вести безплідні суперечки про мови, історії та вектор інтеграції», – стверджує журналіст.

За його словами, анексія Криму стала чинником мобілізації материкових областей. 

«Після цього в країні почали формуватися нові соціальні договори. Навесні 2014 року Україна почала прискореними темпами домовлятися про саму себе, про моделі соціального гуртожитку, про розподіл ролей всередині держави, про роль самої держави і те, які інститути йому потрібні, а які – ні. Цей діалог непростий і болючий, але раніше він просто був заблокований», – констатував автор.

Він зауважив, що на тлі двох минулих десятиліть це виглядає як реальний історичний шанс, реалізувавши який Україна стане державою, здатним «переварити» навіть ті регіони, які довгий час перебували під впливом російської пропаганди. 

«І якщо Україна його не упустить, то саме Київ зможе визначати умови, на яких буде відбуватися повернення втрачених 2014 року територій», – упевнений оглядач.

За його прогнозом, ці території сильно відрізнятимуться від того, якими вони були в передвоєнному 2013 році. Так, Донецьк і Луганськ уже не будуть промисловими центрами. 

«Ті, хто виїхав звідти – навряд чи повернуться. Ми за звичкою називаємо їх «донеччанами» і «луганчанами», але треба бути чесними: це нові кияни, львів’яни, одесити і харків’яни. Уже зараз за статистикою 40% цих людей не мають наміру їхати додому навіть у разі повернення Донбасу. І з кожним місяцем цей відсоток буде лише зростати. Тому що діти, робота, соціальні зв’язки й інше «пускання коренів», – пояснив публіцист. 

Крім того, він підкреслив, що індустріальний потенціал регіону спиляно на брухт, вивезений до Росії або просто знищений війною.

«І тут теж треба бути чесними: сам по собі Київ ніколи би не наважився претендувати на лаври Маргарет Тетчер, що знайшла у собі сміливість закрити збиткові британські шахти в середині 80-х років. Якби не війна – радянський індустріальний монстр продовжував би жити у всій своїй неефективно-монументальній пишноті. За Київ всю брудну роботу зробила Москва, знищила одні підприємства і вивезла інші», – вважає Казарін. 

Він запевнив, що доля регіону залежатиме виключно від Києва, і найкраще, що може зробити столиця – придумати стратегію поведінки з територіями, які виявилися полем бою. Щоб потім цю стратегію нав’язати регіону.

За словами журналіста, точно таку ж політику доведеться готувати і по Криму.

«Причому з Кримом, одночасно, буде і легше, і важче. Легше – завдяки тому, що на півострові не лилася кров. Та сама, що сакралізує будь-яке протистояння… А складніше буде через те, що Росія Владіміра Путіна триматиметься за Крим до останнього. І будь-яка дискусія про долю півострова стане можлива лише після зміни нинішньої архітектури влади в Росії. А це означає дуже і дуже багато», – наголосив журналіст. 

Зокрема, ідеться про те, що економіка Росії в колапсі, що криза перебуває на межі виходу з-під контролю, що заради порятунку власного сьогодення і майбутнього еліти готові йти на будь-які компроміси. 

«Або що ці еліти і зовсім перестають контролювати околиці власної країни – просто тому, що при будь-яких інших сценаріях зміна архітектури влади в Росії навряд чи станеться», – запевнив оглядач. 

У цій ситуації, за його словами,  Крим буде дезорієнтований так само, як виявився дезорієнтований Донбас, який мріяв про СРСР, а отримав натомість Сомалі. 

«І в цей момент знову відбудеться розмежування ядерних прихильників Росії і тих, хто просто жадає стабільності і прогнозованості. І тому стабільність і прогнозованість стане першим, що пообіцяє перший український політик, який приїде в Крим після зміни прапорів. Якщо ця фраза не буде актуальною, то приїхати на півострів українському політику просто не вдасться», – підсумував Казарін.

Коментарi

Коментарiв