Марина Данилюк: Як налякати наших ватних сусідів

203

Мінська пригода Жадана наштовхнула на думку, що найбільше може відлякати наших двох ватних сусідів.

1) Боєздатна армія, досвідчені спецслужби – усе те, що з горем навпіл створюється останні два роки. Раніше був тільки «беркут» і ВВ.

2) Лідери громадської думки – причому НЕ ось ці ось штабні писаки з готовими тезами і покупними передплатниками. А справжні, «селфмейд мені / Вуман».

Сергій Жадан живий приклад як всупереч міфам і стереотипам можна народитися в Старобільському, жити в проблемному Харкові і стати літературною іконою в досить молодому віці. Залишитися в Харкові в березні 2014 і відстоювати місцеву ОДА від зазіхань «ХНУрістів» із Аквафрешами, розуміючи, що тобі ногами розквасять ніс.

Поезію Жадана найбільше цитують в своїх соціальних мережах «околоромантичні» дівчата і чоловіки за 30+, що не вбили зовсім свою чутливість про побутові човни. Лекції Жадана збирають повні зали. Ще свіжі мої особисті спогади про університетські пари, коли не було планшетів, але від нудьги виручав томик Жадана і Men’s Health.

У Жадана є не тільки талант, але і громадянська позиція. Що само по собі рідкість серед публічних людей у цій країні.

Не тільки позиція, але і ініціатива щось зробити самому – не за гонорари, не під віяннями моди, не тому що «елітні люди добрі попросили підтримати ось це ось звернення». Таких лідерів громадської думки в Україні можна порахувати на пальцях рук. Усі інші місця займають або сурогати, які є продуктами агресивного піару і глянцю, або клоуни, недавно що носили портфелі і туалетний папір за представниками минулих режимів.

Звичайно, такі люди будуть викликати інтерес і побоювання у наших ворогів – фсб, ідеологів «русского міра» і прихильників якогось там братерства між Україною, Росією і Білоруссю. Тому ніч у відділенні міліції Мінська, в камері – це вважається ще дуже добре відбувся. Тому що не факт, що іншим разом літератора чи не спіткає доля Сенцова або Сущенко, оголошених терористами в Росії.

Які висновки потрібно зробити з мінської пригоди Жадана?

1) Коли Бог нарізав народам карту світу, нам дісталися два абсолютно дивних сусіда: з великою зарозумілістю, вірою в царя-батюшку. Що не визнають того, що українці – окр.емий народ, який сам може вирішувати свою долю тут і зараз. Тому ніякого братерства, емпатії. Надійний паркан, охорона з собаками, рушницю під подушкою і чергова усмішка. Нічого особистого, Україна – це приватна територія.

2) Уважно стежити за ситуацією всередині країни. ЛОМів рівня Жадана дуже мало. Але саме поява таких інтелектуалів, здатних запалити серця і повести за собою маси – гостро необхідна для нашої країни, де авторитетів завжди не вистачало, тому їх місця займали всілякі пройдисвіти. Наші ЗМІ непогано висвітлили тему мінських пригод Жадана, але є недоліки. Я відкрила для інтересу рейтингове видання УП. Про історію популярного рейтингового літератора Жадана – пару новин. Про ситуацію зі скандальним абстракціоністом із божевіллям на радянській естетиці – Чичканом – чотири новини. Включаючи інтерв’ю з героєм з його шокуючими роздумами про війну, непотрібності Майдану і Лесю Українку комуністку. Так ще була і спецколонка «самопроголошеного гуру культурної журналістки» Сергацькової – тієї самої росіянки, якій із дуру всунули український паспорт два роки тому. Чому тему ідіота-сепаратиста роблять більш важливою ніж серйозний претендент із сучасним класиком і еталонним брухтом? Як то кажуть, стежте за руками, громадяни.

Коментарi

Коментарiв