Екс-міністр: В українській дипломатії панує «апофігізм» на всіх рівнях

175
Колишній очільник Міністерства закордонних справ України Костянтин Грищенко ущент розкритикував сучасну українську дипломатію, коментуючи ефективність команди Президента Петра Порошенка у зовнішній політиці. 

За словами Грищенка, у першу чергу нині відсутні системність і розуміння того, що не може глава держави, «який би він не був підготовлений, скільки би мов не знав, закрити або замінити собою роботу всієї структури зовнішньополітичних зусиль всієї держави». 

«У нас ніхто, ані міністр, ані уряд, не переймаються насправді тим, що є важливим – забезпеченням роботи посольств. Не лише тим, чого взагалі немає – ресурсами, – але й послідовною кадровою політикою, мотивацією цих людей і, найголовніше, зворотнім зв’язком – вони мають давати інформацію і орієнтацію щодо послідовного висвітлення того, що є для нас важливим», – підкреслив в інтерв’ю Апострофу екс-очільник МЗС.

Крім того, він зазначив, що повинен бути контроль за виконанням, контроль очільника міністерства за роботою своїх заступників. 

«У нас же сьогодні – не скажу, анархія – просто «апофігізм», на всіх рівнях. Тому що багато послів просто не отримує ніяких вказівок, що їм робити – вони роблять те, що, так би мовити, свідомість підказує. А на конкретні запитання дуже часто не можуть дати відповіді», – наголосив дипломат. 

«І ще одна біда: наскільки я знаю, дуже багато дається вказівок із сьогодні на завтра – зустрітись на найвищому рівні, довести одну і ту ж саму позицію в дев’ятнадцятий раз», – зазначив колишній глава Міністерства закордонних справ.

За його словами, у багатьох столицях перестають зустрічатись з українськими послами, якщо вони виконують ці вказівки. 

«Інші, більш розумні, перестають це робити. Розумієте, це дуже тонкий механізм. Відчуття того, що ти знаєш дві-три мови – я кажу не про керівництво держави, а тих, хто збоку дивиться на зовнішню політику – і можеш прийти і розказати десь там, в європейській (і не тільки) столиці, як має все бути і наскільки все правильно, дуже часто сприймається, як: «Ти звідки взявся? Ти хто такий?». І після двох зустрічей такі зустрічі припиняються», – стверджує Грищенко. 

Так, він запевнив, що за весь час існування незалежної української держави дипломатія не була в такому жахливому стані, як сьогодні. 

«Але ми живемо в епоху PR. Можна дуже багато якраз пропіарити те, що ти декларуєш, але аж ніяк не забезпечуєш реальною діяльністю. І тривалий час люди, оскільки вони не знають усіх внутрішніх механізмів і професійних підходів, сприймають, що все нормально, або, скажімо, не все так погано», – зауважив екс-міністр.

На його думку, проблема у тому, що деякі наші посли більше працюють у Twitter, Facebook, аніж реально виконують свою функцію дипломатичного представника, який має працювати на результат, а не на оплески вдома. 

«Оплески мають бути там, а тут тебе мають оцінювати через твій кар’єрний ріст, оцінку твоїх колег, політичного керівництва – цього вистачає», – підкреслив він. 

«Мені ставили запитання, до речі: а чому в уряді революціонера Трампа (будемо називати, як є, бо він повністю зламав політичні стереотипи, хто має бути кандидатом і яким чином він має бути успішним) майже всім понад 60 років, яким чином він сам у 70 років став не просто кандидатом, а ще й переміг?», – зазначив Грищенко. 

«А ви подивіться на інші успішні країни: на Японію 1950-70-х років, нинішній Китай, ту ж Індію. Енергія, звичайно, залежить від віку, але не у всіх вона падає з віком однаково. Подивитись на того ж Трампа: дай Боже, щоб у всіх сорокарічних було стільки ж енергії. Але при цьому є досвід, який дозволяє на щось спиратись. Цей досвід може бути й негативним…», – підсумував колишній очільник українського МЗС.

Коментарi

Коментарiв