Експерт пояснив, чи запрацює насправді система е-декларування доходів

207
Політичний експерт Олександр Радчук розповів, чого чекати від саги з е-декларуванням 2017 року, коли  відзвітувати у цій системі повинні ще більше чиновників.

Експерт зауважив, що на другому етапі декларанти-першопрохідці минулого року повинні будуть уже вдруге відзвітуватися, роботи в Національного агентства із запобігання корупції буде сила-силенна.
«Саме на цьому етапі слід замислитися не про саму процедуру декларування, а про наступний крок – перевірку вказаних у деклараціях даних. Зрозуміло, що перевірити такий масив інформації «вручну» неможливо. Однак саме імплементація автоматичної системи перевірки даних декларацій наразі заклякла. Така ситуація генерує додаткову зневіру в тому, що за недостовірні дані хтось із декларантів таки отримає заслужене покарання, а хабарники та нечисті на руку держслужбовці будуть виявлені та покарані», – підкреслив у статті для Слова і Діла політолог.
Щоправда, як він зазначив, задекларувати – ще півсправи. На необхідності перевірки даних е-декларацій неодноразово наголошували як всередині держави, так і поза її межами.
І поки, стверджує фахівець, результати діяльності НАЗК у цьому напрямку невтішні.
«А точніше, досі не запущений сам механізм ефективної перевірки даних декларантів. Бездіяльність Агентства вже розкритикував прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання уряду, на якому заслухали звіт очільниці НАЗК Наталії Корчак. Занепокоєння в глави уряду викликає ціла низка обставин, які можуть зірвати процес заповнення е-декларацій. Наприклад, за інформацією прем’єр-міністра, НАЗК не уклало жодної угоди щодо подальшої оренди серверів для е-декларацій», – наголосив Радчук.
Він нагадав, що уже затверджений відповідний Порядок проведення контролю та повної перевірки декларацій, тому дані про невідповідності, які знайдуть у НАЗК, можна сміливо передавати на розгляд НАБУ, оскільки до появи цього документу особи, щодо яких тривала перевірка, могли оскаржити її результати в судах.
«Чому так довго узгоджувався цей документ – питання риторичне», – зауважив політолог.
Крім того, він підкреслив, що незабаром постане іще одна проблема: перевірити дані всіх декларантів «у ручному режимі» неможливо, а значить, потрібно запустити відповідне програмне забезпечення для автоматичної перевірки Реєстру декларацій. Та в НАЗК уже начебто офіційно підтвердили, що грошей на розробку та запровадження такої автоматизованої системи в Бюджеті на 2017 рік передбачено не було.
До того ж, існує ще ціла низка питань щодо майбутньої співпраці НАЗК із Мін’юстом, адже останній, наприклад, має надати доступ до цілого переліку інформаційних баз даних державних органів.
«Таким чином, повноцінна перевірка даних е-декларацій якщо й відбудеться, то не раніше ніж будуть вирішені всі вищезгадані проблеми. А значить, система ще довго не запрацює повноцінно», – стверджує фахівець.
Наприклад, нагадав він, у НАБУ повідомили, що станом на 23 січня цього року розслідують лише 25 кримінальних проваджень за відомостями, вказаними в е-деклараціях. Ідеться про 14 суддів, 6 народних депутатів України, двох голів райдержадміністрацій, одного заступника голови обласної ради та одного керівника центрального органу виконавчої влади.
 
За словами Радчука, якщо ідеться про такий низький ККД, то невдовзі в суспільства виникнуть цілком логічні запитання. Наприклад, навіщо щорічно виділяти сотні мільйонів гривень бюджетних коштів на таку кволу антикорупційну діяльність.

Коментарi

Коментарiв