Загроза нової кризи в парламенті стає все більшою – експерт

184
Рівно рік тому Верховна Рада України протягом трьох жила у стані «коаліційної війни». Нині ж, як стверджу політичний експерт Олександр Радчук, ситуація залишається відносно контрольованою, але загроза нової хвилі коаліційної кризи стає все більш відчутною.

Політолог нагадав, що рік тому чисельність коаліції «Європейська Україна» скоротилася до 217 нардепів.
«Тоді, завдяки РПЛ Ляшка, яка оголосила про вихід із коаліції, але юридично не відкликала свої підписи під Коаліційною угодою, формально парламентську більшість вдалося зберегти», – зауважив у статті для Слова і Діла Радчук.
На цьому тлі він підкреслив, що саме тоді вдалося провернули юридичний маневр, який полягає в тому, що якщо коаліція формально налічує більше, ніж половину конституційного складу депутатів ВРУ, це начебто дає підстави не оголошувати про її розпад.
У результаті, як він додав, «Блоку Петра Порошенка» і «Народному фронту» довелося домовлятися і шукати голоси серед позафракційних депутатів.
«Саме завдяки методам «батога і пряника» парламентську більшість вдалося зберегти. А Кабмін Гройсмана отримав імунітет на 1 рік», – нагадав фахівець.
«Проблеми коаліції минулих років нікуди не зникли й уже на початку 2017 року дають серйозний рецидив. З січня в сесійній залі банально немає достатньої кількості депутатів. Кожен голос у парламентській більшості – на вагу золота», – констатував експерт.
«Якщо у минулому скликанні парламенту «регіонали» грубо порушували закон і вирішували проблему шляхом «кнопкодавства», то зараз це швидше виняток, ніж правило. На двох «БПП» і «НФ» – це 223 нардепа, а з огляду на відвідуваність депутатами парламенту – зібрати навіть наявні голоси вкрай важко», – наголосив Радчук.
Крім того, він нагадав, що додаткові проблеми коаліціантам створив нардеп Юрій Бублик, який заявив про вихід із «БПП» та коаліції й анонсував вихід іще 10 нардепів з парламентської більшості.
«Однозначно, що НФ і БПП точно не хочуть та не готові до дострокових виборів. Інший табір – ті, хто оголосив себе в опозиції до влади, якраз намагаються з усіх сил довести ситуацію до кризи: «Батьківщина», «Самопоміч», «Опозиційний блок» і «Радикальна партія», – підкреслив політолог.
Він додав, що Радикальна партія і «Самопоміч» поки ведуть спокійнішу гру.
Коментуючи ситуацію щодо «Батьківщини», то тут, за словами експерта, досягти домовленостей уже навряд чи вдасться: останні мости були спалені сваркою між лідером цієї політсили та Володимиром Гройсманом.
«Найбільш «слабка ланка» – саме «радикали», яких намагаються вмовити де-факто повернутися до лав коаліції. На Банковій шукають додаткові «больові точки», щоб прискорити рішення РПЛ. А лідери фракції НФ неодноразово висловлювали готовність бачити «Радикальну партію» серед партнерів по коаліції», – переконаний Радчук.
Він зауважив, що самі «радикали» поки що не спростували та не підтвердили своє імовірне повернення в коаліцію, але вже минулого тижня, нібито у прив’язці до вшанування героїв Небесної сотні, РПЛ разом із «БПП» і «НФ» підписали декларацію «Єдність заради перемоги».
 
За словами політолога, часом «Ч» для партнерів по нинішній коаліції стане 14 квітня, коли завершується термін річного «імунітету» Кабміну Володимира Гройсмана.
«Відсутність голосів для Гройсмана може обернуться великими втратами. Парламент повинен заслухати звіт уряду, після чого ухвалити рішення – проголосувати чи ні за програму дій уряду ще на рік. Якщо голосів не вистачить, це тільки ще більше поглибить парламентську кризу та в кінцевому підсумку з високою ймовірністю призведе до відставки уряду», – підсумував експерт.

Коментарi

Коментарiв