У Кремлі думають над поверненням Януковича на Донбас – аналітик

140
Кремль хоче запропонувати екс-президента України Віктора Януковича у якості потенційного переговорника, який може представляти інтереси ОРДЛО на майданчиках у рамках «нормандського формату», в рамках комплексу виконання заходів щодо Мінських домовленостей. Політичний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк пояснив, навіщо у Путіна хочуть розіграти «карту Януковича».

Політолог підкреслив, що останнім часом Росія хоче максимально відмежуватися від конфлікту на Донбасі – проводить зачистку одіозних бойовиків, поступово розширяє можливості для легалізації ОРДЛО, визнає паспорти самопроголошених республік, таким чином намагається наблизити ці території до правового поля України. І як ймовірного переговорника в цих процесах Кремль розглядає Януковича.
Октисюк зауважив, що росіяни і досі його вважають законним президентом, який має більше правових підстав говорити з Україною, ніж ватажки так званих ДНР і ЛНР Олександр Захарченко і Ігор Плотницький.
За словами фахівця, у Кремлі намагаються зрозуміти, яким чином відреагує на Януковича-переговорника Київ і країни Заходу, оскільки лист втікача був направлений і до Німеччини, і до Франції. Кремль хоче показати, що війна на Донбасі – це внутрішній конфлікт, у якому Янукович є стороною цього конфлікту, він має всі повноваження і можливості повертатися на Донбас.
Щоправда, як стверджує експерт, поява президента-втікача лише роздратує Київ та розв’яже руки Петру Порошенку для блокування Мінських домовленостей
«У Росії розуміють, що зміна представництва на колишнього президента буде подразнюючим фактором, який виведе з рівноваги українську сторону. А росіяни використають ситуацію, аби показати, що основними гравцями в конфлікті є українська сторона і колишній президент України, а РФ виконує лише роль посередника. Це те, про що Янукович і писав у своїх листах», – наголосив у статті для Апострофа аналітик.
Очевидно, на його думку, цей крок погодили в Кремлі, а листи готували російські представники. Проте у цій ситуації важливий сам факт постановки питання про те, що Росія готова фактично розглянути ОРДЛО як території із квазідержавними формуваннями, на які все ж таки буде поширюватися російський вплив і буде формуватися таке собі велике Придністров’я.
За словами Октисюка, той факт, що разом із поверненням Януковича РФ планує також провести референдум в ОРДЛО, означає, що росіяни серйозно налаштовані виходити із конфлікту на Донбасі. А сам Донбас має залишитись такою чорно-сірою зоною, яка буде вносити постійну нестабільність на нашому кордоні.
Аналітик підкреслив, що цей сценарій розглядався як пріоритетний ще 2015 року, і нині він виглядає доволі реалістично.
На його думку, у Кремлі вважають, що Янукович може бути легімітимізуючим фактором самих так званих ДНР і ЛНР, який доводить, що в Україні триває «громадянська війна», яка почалась унаслідок «перевороту» на Майдані.
Щоправда, зауважив фахівець, тут є один нюанс – повертати Януковича запізно, оскільки Кремлю потрібно було це робити ще 2014 року, максимум – 2015-го.
«За цей час Янукович навіть на неконтрольованих територіях став сприйматись як зрадник, і як людина, яка несе відповідальність за цей конфлікт у першу чергу. Тому, навіть, якщо президент-втікач і з’явиться на Донбасі як ставленик Кремля, то він матиме малий рівень підтримки, і при першій же нагоді місцеві мешканці можуть вчинити щодо нього акт насильства», – запевнив експерт.

Коментарi

Коментарiв