Референдум щодо України показав безпорадність ЄС – публіцист

261
Рік тому більшість учасників консультативного референдуму в Нідерландах виступила проти підписання Угоди про асоціацію з Україною. Український журналіст, публіцист, політичний оглядач Віталій Портніков пояснив, чому цей референдум був таким важливим для нас і які наслідки це має сьогодні.

«Рік тому я писав, що це рішення – проблема не української, а нідерландської та європейської політики. Тоді багато хто був зі мною не згоден. В Україні прийнято звинувачувати у проблемах власну державу й ідеалізувати навколишній світ. Було багато коментарів про те, що ми «не допрацювали» й не пояснили нідерландцям, які ми хороші. Що ми мало робимо для того, щоб виконувати Угоду про асоціацію. Що ми досі не подолали корупцію й не стали «справжньою європейською країною», – нагадав у статті для Крим.Реалії Портніков.
За його словами, усе це не мало жодного відношення до суті того, що відбувається.
«Можливо, ми могли зробити більше для пропаганди України та її досягнень… Але головної своєї мети організатори референдуму домоглися. Їм потрібно було продемонструвати безпорадність Європейського Союзу і його структур – і вони її продемонстрували», – підкреслив журналіст.
Він зауважив, що під час голосування нідерландців багато кому здавалося, що відбувся прикрий збіг обставин, жертвою якого стала Україна. Проте, переконаний Портніков, це був не збіг – це був тільки початок.
Як нагадав публіцист, потім був референдум про вихід Великої Британії з Європейського союзу – теж успішний для прихильників Brexit. Потім на президентських виборах у США переміг Дональд Трамп, який був активним прихильником цього виходу й виступав за відмову власної країни від багатосторонніх торговельних союзів. Нині ж уже говорять про серйозну структурну кризу в ЄС. Про те, що єдина Європа повинна відповісти на виклик – або загинути.
«Ми, по суті, спостерігаємо останнє в історії зіткнення між прихильниками глобального світу й ізоляціонізму. Чому останнє? Тому що глобальний світ із його багатосторонніми угодами був природною реакцією на дві світові війни. Виявилося, що мир можна забезпечити тільки шляхом загальної згоди. І ось тепер, коли минуло вже сім десятиліть після останньої світової війни – людство знову повертається до ідеї про ефективність ізоляціонізму. Нічого дивного в цьому немає. І нового теж», – стверджує журналіст.
На його думку, новими стали тільки технології війни.
«У третій світовій не врятується вже ніхто – ні прихильники глобалізму, ні прихильники ізоляціонізму. Не буде кому дискутувати», – переконаний він.
Саме тому, за його словами, відповідальність, яку взяли на себе депутати нижньої палати парламенту Нідерландів усупереч волі учасників референдуму у власній країні – перший обережний крок до «одужання» Європи та світу.
За словами журналіста, якщо нам вдасться домогтися позитивного голосування в сенаті Нідерландів та остаточної ратифікації Угоди про асоціацію – це не буде просто порятунок документа про співпрацю Європейського Союзу із сусідньою країною.
«Це буде шанс для України знайти своє місце в світі, де ідея глобального співробітництва й багатосторонніх союзів переможе ізоляціоністську утопію. Світу, в якому небезпеку третьої світової війни буде усунуто», – зазначив Портніков.
На його думку, якщо цього світу не буде, Україна стане розореною околицею сусідньої країни – тієї самої країни, яка сьогодні не шкодує фінансових і пропагандистських ресурсів, щоб підірвати глобальний світ, знищити європейську ідею та євроатлантичну солідарність, знову розділити планету на «сфери впливу».
«В ізоляціоністському світі Україні місця немає. Ось чому таким важливим для нас є нідерландське голосування, ось чому є таким важливим, щоб Євросоюз подолав свої проблеми. Ось чому необхідно, щоб ізоляціонізм – у будь-яких його формах і інтерпретаціях – остаточно програв», – підсумував оглядач.

Коментарi

Коментарiв