Дипломат: Чому Україну атакували «мирними» планами

280
Протягом останнього часу ЗМІ усе частіше вибухають скандалами через так звані «мирні плани» щодо повернення Криму і Донбасу. Зокрема, нещодавно відзначився нардеп Андрій Артеменко, який запропонував віддати Крим в оренду на 50 чи 100 років. Дипломат, екс-генконсул України у Стамбулі, голова управління «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко пояснив, що насправді за цим стоїть.

За словами Яременка, не усі «оприлюднені досі плани та підпланчики є клонами – походять з одного джерела», проте їх значна кількість і синхронність появи, публічний резонанс – це феномен.
На його думку, поява великої кількості ідей «як нам закінчити війну» пояснюється кількома причинами, найважливішими серед яких є наступні:
– «банкрутство» так званих Мінських домовленостей та відсутність в української влади притомної альтернативи чи будь-якого сприйнятого суспільством плану врегулювання;
– триваючі та перспективні зміни в світовій політиці, що спричиняються і загальним переглядом «правил гри», так і зміною політичних режимів в основних країнах;
– зростаюча нестабільність та стурбованість в РФ внутрішньою і зовнішньою ситуацією, неспроможність російської влади вирішувати основні економічні та політичні проблеми.
Пояснюючи різницю між планами Пінчука, Філіпчука і Тарути у своєму Facebook дипломат зауважив, що вони є краще чи гірше сформульованою особистою думкою більше чи менше впливового та знаного політика або експерта. Навіть оприлюднена в Вашингтон Пост стаття залишається нехай і добре розтиражованою та поміченою у всьому світі, але власною думкою автора.
«Власна думка людини, яка не обтяжена владними повноваженнями, залишається відкритою пропозицією, яку можуть критикувати усі, включно з не менш впливовими політиками і експертами. Чи можна так само поблажливо чи схвально поставитися до спроб маловідомого (поза кримінальними справами щодо корупції та зловживання)  депутата Артеменка чи розтиражованої (в якості жертви, а не політика) депутата Савченко? Звичайно ні», – переконаний фахівець.
На цьому тлі він підкреслив, що народний обранець, як і будь-який інший представник влади (не має значення – законодавчої, виконавчої чи судової), не має права діяти поза рамками права і закону.
«Народні депутати взагалі не можуть діяти від імені народу чи держави Україна. В міжнародних відносинах вони можуть представляти винятково себе і Верховну Раду України. Повноважень вести переговори чи щодо війни, чи щодо обміну полоненими нардепи Артеменко і Савченко ні від президента, ні від Верховної Ради не отримували», – констатував експерт.
Таким чином, узгодити план Артеменка з російськими чинниками для нього – це щонайменше перевищити свої повноваження. Якщо ж він цього не робив, теж нічого хорошого – він займався фальсифікатом, підробкою, вводив в оману уряд США.
«Отже, план Артеменка, і його спроба представити його уряду США є порушенням закону або України або і України, і США. Ситуація з нардепом Савченко трохи легша, бо ОРДЛО не є суб’єктом права, а відтак порушити закони цього утворення неможливо. А ось українські закони Савченко в ході контактів з російськими маріонетками на Донбасі порушила», – наголосив дипломат.
Він визнав, що українська держава дійсно функціонує дуже погано, проте порушення нардепами законів України аж ніяк не виправляють цю ситуацію.
«Нардепи мають чимало способів та механізмів впливати на ситуацію – критикувати владу, звертатися з запитами і зверненнями до урядових органів, вносити проекти законів, які спрямовані на покращення ситуації. А ось порушувати Конституцію права не мають», – пише Яременко.
Саме тому, за його словами, «ініціативи» Артеменка і Савченко зовсім не безневинні політологічні експертні вправи: їх дії вчинені поза законом, не мають також і легітимності в плані підтримки громадянами, не спрямовані на творення громадського добра, не відстоюють суспільне благо та інтерес, бо є закулісним інтриганством. Тобто і з моральної точки зору підлягають осуду.
За словами експерта, у цій ситуації найголовніше, що Артеменко та Савченко перешкоджають не лише зовнішній політиці, але і обороні України. І про це ми усі повинні мати сміливість сказати теж. Сказати і зреагувати.
«Атаку планів необхідно відбивати так само завзято і професійно, як і наступ під Авдіївкою», – підсумував дипломат.

Коментарi

Коментарiв