Чинна влада, за її ж логікою, повинна бути люстрована – правник

264
Колишній член Венеційської комісії, фахівець із конституційного права Марина Ставнійчук пояснила, чому Венеціанська комісія мала стільки зауважень до закону про люстрацію в Україні і розповіла, чому нині затягують роботу над законом про очищення влади.

«Є два висновки Венеційської комісії, – попередній та остаточний  –  які жорстко розкритикували закон про очищення влади, який був прийнятий восени 2014 року під тиском вулиці», – нагадала Ставнійчук.
За її словами, висновки Венеційської комісії 2014-2015 років, остання Резолюція ПАРЄ щодо функціонування демократичних інститутів в Україні (2017 рік) свідчать про те, що цей закон не відповідає європейським стандартам у галузі прав людини.
«Він не відповідає Конституції України. Із часу ухвалення цього закону пройшло вже майже три роки. Європейські інституції закликають до його вдосконалення. Я ж хочу звернути увагу на те, як сьогодні працює українська влада. Абсолютно очевидно, що ні з морально-етичного, ні з політичного погляду, ні з правової точки зору, ця влада не має права на люстрацію представників попередньої влади. Тому що корупція, зловживання владою, політична заангажованість, відсутність принципу верховенства права свідчать лише про одне – теперішня влада, якщо рухатися за її логікою, сама має бути люстрована від А до Я», – підкреслила в інтерв’юАпострофу.
Крім того, вона зауважила, що при наданні висновків Україні щодо цього закону, Венеційська комісія стверджувала, що у кожній нормальній країні влада повинна крок за кроком після того, як люстраційні процедури запроваджені, спрямовувати свої дії на припинення застосування цих процедур.
«Тому я б сьогодні ставила питання набагато жорсткіше щодо закону про очищення влади взагалі. Про його скасування. Це не відміняє жодним чином боротьби з корупцією, злочинністю тощо», – запевнила фахівець.
«Так, як працюють сьогодні у владі – не працювали ніколи. Мені здається, треба відмовитись від репресивних засобів помсти одних іншим. Головним пріоритетом має бути питання долі країни», – підкреслила експерт.
Вона констатувала, що гібридна війна, яка ведеться проти України, має дуже складний характер. І, якщо не торкатись воєнної складової, а лише тих процесів, які відбуваються всередині країни, то є дуже багато ознак, які свідчать про сьогоднішню нелегітимність влади.
«Ми маємо серйозну політико-правову кризу, яка торкається усіх органів влади і парламенту, і президента і уряду. Ми спостерігаємо серйозний дисбаланс стосунків центральної і місцевої влади. Сьогодні треба всім усвідомити, що наша загальна мета — зберегти свою державу, налагодити і забезпечити у ній мир, як основу для подальшого стабільного розвитку. Тільки так треба дивитись на свою країну. Але на жаль, цього не відбувається. Перш за усе, так не діє влада», – резюмувала Ставнійчук.

Коментарi

Коментарiв