Чи має бути 8 березня святом в Україні – думки експертів

367
Вихідний з нагоди жіночого свята 8 березня скоро може відійти в минуле. Чи потрібно скасовувати традиції «дівчачих» вітань, і наскільки вони дорогі українцям – пояснювали експерти.

Керівник Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович повідомив, що ними був підготований проект закону, згідно з яким хочуть піддати декомунізації 8 березня як державне свято. Тобто, сам факт святкування нікому не заборонять, але – не на рівні держави, без додаткового вихідного дня.
Соціолог, спеціаліст у галузі політичної та електоральної соціології Ірина Бекешкіна підкреслила, що про відміну свята не ідеться. Воно не лише українське – це Міжнародний день жіночої солідарності. День, коли жінки борються за свої права.
«Але мені не зрозуміло, чому це має бути вихідний день. У нас так історично склалося, що залишилися деякі радянські свята – вихідні. По-друге, додалися церковні свята, по-третє – свята, які пов’язані з незалежною державою. І виходить, що у нас зараз свят більше, ніж було в Радянському Союзі. Уже не кажучи про те, що дивно – коли свято випадає на вихідний, то робочі дні теж відміняються», – зауважила у коментарі 24 соціолог.
За її словами, скасування вихідного буде непопулярним.
«У нас давно 8 березня перетворилося з того, чи це починалося у світі, на такий собі день, коли всі єдиний раз в році зобов’язані дарувати жінкам квіти. І продавці квітів особливо цьому раді. Але, думаю, ця традиція і буде продовжуватись», – зазначила фахівець.
«Так сталося, що це свято перетворилося на день звеличення жінки як берегині, ніжної і ласкавої істоти, але це не ті якості, які передбачалося хвалити на початку виникнення цього міжнародного дня», – упевнена Бекешкіна.
Економічний експерт Борис Кушнірук зізнався, що має подвійні відчуття.
«Із одного боку, заклики відміняти 8 березня звучать майже як блюзнірство стосовно жінок. Все ж ми це свято сприймаємо далеко не в такому контексті, як воно було подано свого часу Розою Люксембург», – стверджує економіст.
Із іншого боку, як він зауважив, у світі є ще більш глибоке за своєю сутністю свято – День матері. Воно відзначається у другу неділю травня. І цей день має світове поширення, але в Україні – значно менше його святкують.
«Я прихильник більше відзначення Дня матері. Причому не пов’язуючи 8 березня тим, що воно було заведене комуністами. Тут більш фундаментальне – День матері має більше значення, ніж просто «жіночий день», – переконаний він.
«Ну, скажімо, приберемо з пам’яті усі комуністичні асоціації, їх немає у молодих жінок та чоловіків. Є суспільне сприйняття свята 8-го березня як жіночого дня, тому не варто його переводити в іншу площину, а відтак позбавляти чарівну частину суспільства можливості бути коханими хоч один раз на рік у свято, так само як і можливості чоловіків зробити приємне», – наголосив політичний та економічний аналітик Андрій Вігірінський
.
Так, він заявив, що категорично проти скасування.

Коментарi

Коментарiв