Скасувати не можна залишити: що робити з «законом Савченко»

367
Нещодавно Верховна Рада України нарешті здійснила те, що не могла цілий рік – зробила крок до заборони так званого «закону Савченко». Депутати в першому читанні підтримали поправку, згідно з якою день в СІЗО зараховується за два тільки для тих, хто вчинив злочини середньої та невеликої тяжкості. Чи потрібні насправді зміни до цього закону і що вони змінять – пояснили експерти.

Так званий «закон Савченко» передбачає зарахування одного дня попереднього ув’язнення за два дні позбавлення волі.
За інформацією Міністерства юстиції за цим законом на свободу вийшло близько 8 тисяч осіб. Із них 1 587 осіб, які відбували покарання за крадіжки, 1122 – за розбій, 925 засуджених за грабежі і 852 людини за умисні вбивства. При цьому, за словами заступника міністра Наталії Севостьянової, 11% звільнених, здійснювали повторні злочини.
Очільник Державної пенітенціарної служби України Сергій Старенький упевнений, що поправки до закону змінять ситуацію, але основних проблем не вирішать.
«Основним завданням закону було, щоб люди сиділи менше в СІЗО, і друга причина – це погані умови: ось, мовляв у нас неналежні умови в СІЗО, давайте це компенсувати. Але жодна з цих цілей не досягнута і не буде досягнута в результаті прийняття цього закону, тому він взагалі безглуздий і залишати його для нетяжких або середньої тяжкості злочинів сенсу немає, бо якщо в СІЗО потраплять за злочин середньої тяжкості, то це, як правило, неодноразово раніше судимі люди», – підкреслив у коментарі Апострофу фахівець.
«Оскільки «першачки» перебувають на підписці про невиїзд, або під заставою, під варту їх не беруть. Чи є сенс зменшувати термін тим, хто вже 5-6 разів відбував покарання? Тому я взагалі прихильник того, щоб цей закон скасували», – зауважив Старенький.
За його словами, для того, щоб вирішити проблему з термінами утримання або з неналежними умовами в СІЗО, потрібно вносити зміни до КПК і обмежувати максимальний термін утримання під вартою або в закон про попереднє ув’язнення, де передбачати норму площі для ув’язнених в СІЗО не менше, ніж норми площі ув’язнених в колоніях.
Представник Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров висловив думку, що закон фактично не варто кардинально змінювати або скасовувати, а навпаки, залишити все як є, так як він розвантажує систему виконання покарань і буде сприяти її реформуванню.
«Його потрібно було виправити, але не таким чином як це зробили. За старим КПК люди сиділи без рішення суду багато років, умови в СІЗО були жахливі. Вони прирівнювалися до нелюдського поводження, до тортур. Тому один день СІЗО за два дні колонії – це абсолютно нормальне українське ноу-хау, з огляду на ситуацію, коли люди без вироку перебували в таких умовах довго», – зазначив фахівець.
Він зауважив, що найчастіше це стосувалося людей проти яких фабрикувались кримінальні справи або за замовленням когось або для того, щоб отримати розкриваність. Часто саме ці люди звинувачувались саме в тяжких і особливо тяжких злочинах.
«Тобто це те, що в цьому законі зараз скасовують. Я вважаю неправильним і несправедливим скасовувати таку норму, а те, що говорять, що люди виходять і знову йдуть на злочин, навіть називали 11%, так це у нас в принципі так, а не через закон Савченко. Оскільки у нас пенітенціарна система спрямована не на перевиховання тих, хто скоїв злочин, а вона носить чисто репресивний характер. Точно так само, як взяти кількість звільнених людей в порівнянні з тими, скільки звільнилося за рік, то це досить незначний відсоток, приблизно 6-7%», – пояснив Захаров.

Коментарi

Коментарiв