Перший позов проти РФ до Міжнародного суду: як Україна захищатиме Крим і Донбас

270
6 березня у Міжнародному суді ООН стартує розгляд позову України проти Росії: суд розгляне фінансування тероризму на Сході України та утиски кримських татар й етнічних українців на території півострова Крим.

Слухання в Гаазькому трибуналі відбуватимуться з 6 до 9 березня.
Експерти упевнені, що судовий процес розтягнеться на роки. Для України цей процес безпрецедентний. Уперше в історії Україна звинуватила іншу державу, і одразу – у тероризмі й утиску прав людини.
Речниця Міністерства закордонних справ України Мар’яна Беца в ефірі 1+1 підкреслила, що Україна ніколи досі не подавала позов до Міжнародного суду ООН. Вона нагадала, що Україна була одного разу відповідачем у справі Румунії проти Української держави.
«Ми ніколи не ініціювали справу. Я більш ніж переконана, що Росія не очікувала, що Україна дійсно подасть позов до Міжнародного суду ООН – найвищої судової інстанції», – зауважила Беца.
Крім того, вона пояснила, чому позов щодо Криму не подавався раніше: «Тут не було затримки. Дуже важливо було визначити, які конвенції застосовуються до Росії – де Росія визнає юрисдикцію міжнародного суду ООН. Тому що в більшості випадків, і це ще тягнеться з часів СРСР, у Росії не визнають обов’язкову юрисдикцію».
 
Так, Україна подає позови на основі Конвенції з боротьби фінансування тероризму та Конвенції, яка стосується боротьби з усіма видами расової дискримінації.
«Перед тим, як подати позов до суду, ці конвенції передбачають процедуру досудового врегулювання. Тобто треба було провести консультації з Російською Федерацією», – зазначила речниця МЗС.
Вона додала, що фактично через невиконання процедурних елементів подібний позов проти РФ програла Грузія.
Крім того, Беца запевнила, що Україна якісно підготувала необхідні для позову документи.
«Сьогоднішнє слухання – не по суті справи, а по запобіжних заходах, яких вимагає Україна від РФ. Вони стосуються того, щоб суд ухвалив негайне рішення, яким має бути захищене цивільне населення», – пояснила представниця Міністерства закордонних справ.
За її словами, рішення має бути ухвалене за місяць-два і воно є обов’язковим для сторін, додала вона.

Коментарi

Коментарiв