Дипломат: Навіщо насправді Україні потрібен суд у Ґаазі

219
Дипломат, колишній генеральний консул України у Стамбулі, очільник управління «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко пояснив, навіщо українській стороні позов до Міжнародного суду в Ґаазі проти Росії.

Експерт констатував, що суд по суті ще не взявся за розгляд скарги, тому ідеться про задоволення позову України про тимчасові заходи.
«Якщо Росія бере участь у процесі – це вже свідчить про те, що після ухвалення попереднього проміжного тимчасового рішення вона зобов’язана його виконувати. Інша справа, що після цього розглядатиметься питання про те, чи має суд юрисдикцію в цій проблемі. Якщо Росія не доведе, що не має – тільки тоді буде розгляд питання по суті», – підкреслив у статті дляНВ Яременко.
За його словами, поки зарано говорити про те, чи готова Росія визнавати рішення суду ООН саме через процесуальний статус цього розгляду. Проте якщо давати політичну оцінку, упевнений дипломат, що Росія зробить все можливе для того, щоб не виконувати будь-яке рішення суду.
Він висловив переконання, що Кремль знайде можливість заявити про те, що насправді вона надає підтримку законним представникам народів так званих ЛНР/ДНР, а не терористичним організаціям. І це один з найпростіших способів виходу із ситуації, який може використати Москва.
«Цей суд звісно розглядатиме питання, пов’язані із визначенням ЛНР та ДНР терористичними організаціями, якщо відбудеться розгляд по суті. Але чи розглядатиметься справа по суті, стане зрозуміло тільки в кінці цього року», – спрогнозував фахівець.
Отож, пояснив він,  розглядатиметься питання чи є конкретні особистості або інституції терористичними.
«Проблема не в тому, щоб назвати когось терористами, адже може виникнути нова інституція, якій надаватиметься підтримка Росії, і тоді доведеться знову повторювати всю цю процедуру. Питання в тому, що Росія не хоче припиняти свої дії і примусити її дуже важко: її не зупиняють навіть міжнародні санкції у тому вигляді, в якому вони є зараз. Тоді як санкції є наслідком у тому числі й тих дій, про які йдеться у позові. Тому силою судових рішень примусити Росію щось робити дуже важко», – зауважив Яременко.
Інше питання у тому, на його думку, якщо ці судові рішення будуть винесені на користь України, то вона матиме кращі політичні можливості зокрема і для продовження чи розширення санкцій. Але, підкреслив експерт, Росія щось змінить у своїй поведінці тільки тоді, коли буде примушена поважати міжнародне право і виконувати свої зобов’язання.
«Насправді ці проміжні рішення не несуть політичної вигоди. Україна отримає кращі шанси для якоїсь міжнародної пропагандистської кампанії і все», – підсумував колишній генконсул.

Коментарi

Коментарiв