Навіщо Порошенку зміни до закону про громадянство

266
Петро Порошенко подав до ВРУ законопроект про заборону подвійного громадянства, що викликав значний резонанс у ЗМІ та суспільстві. Про те, чого чекати після прийняття цього закону, розповідає експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Сергій Кищенко.

Кищенко нагадав, що подвійне громадянство вже заборонено цілою низкою правових актів України. Мати громадянство будь-якої іншої країни жоден із українських громадян не може. Громадяни України можуть мати різного виду дозволи на проживання в інших країнах – тимчасові і постійні, але це резидентські документи, які не передбачають права / обов’язки громадянина.
«У першу чергу законопроект президента спрямований на те, щоб закрити правовий вакуум, який існував довгі роки, коли громадяни України, перебуваючи за кордоном, могли правовим або неправовим способом отримати громадянство іншої держави, а механізмів, за якими вони могли б бути позбавлені громадянства України, фактично не існувало», – підкреслив у коментарі Апострофуфахівець.
За його словами, фактично наші громадяни, будучи наділені правами і обов’язками, користуються подібними правами і обов’язками в інших державах. Існує ціла низка світових держав, законодавство яких передбачає подвійного громадянства, але не в Україні.
Будь-який законопроект після ухвалення повинен бути втілений в практичний механізм його реалізації. При цьому закон може так і залишитися декларативним: норми будуть прописані, але не виконуватиметься, оскільки немає механізму. У цій ситуації йдеться про механізм з’ясування, чи є це подвійне громадянство у конкретних громадян України, і в разі чого позбавлення українського громадянства.
 
«Якщо ми говоримо про чиновників, які отримували громадянство України і займали високі державні посади, то, швидше за все, цей закон не має до них жодного відношення. При прийнятті українського громадянства існує механізм відмови від громадянства іншої держави, і відповідні державні органи, перевіряючи кандидатів на посаду, повинні упевнитися, що процедура дотримана – конкретний громадянин перед тим, як отримати українське громадянство, відмовився про громадянства іншої держави. Питання тільки в компетенції цих органів: наскільки перевірки були дотримані і наскільки норми законодавства були витримані», – зауважив експерт.
Він переконаний, що якщо цей закон все-таки вступить в силу і відповідний механізм буде втілений в життя, то правовий вакуум був закритий.
«Якщо компетентні органи України виявлятимуть факти отримання кимось громадянства будь-якої країни, то буде запущений цей механізм – і в автоматичному порядку відповідний громадянин буде позбавлений громадянства України з усіма наслідками, що випливають», – пояснив Кищенко.
Коментуючи скандал навколо очільника ДФС Романа Насірова він підкреслив, що на даний момент ті матеріали слідства, які розглядаються судом і в яких нібито містяться докази, ще засекречені і не передані в публічну площину.
«Ми ще не можемо проводити якісь паралелі, можливо, ця ситуація склалася в зв’язку цією подією. Не здивуюся, якщо це не останнє питання. І це законодавство допоможе якимось чином надалі виявляти людей на посадах, у яких є громадянство інших держав. В даному випадку дуже важливо, щоб громадяни інших держав не отримували високі державні посади в Україні», – наголосив фахівець.

Коментарi

Коментарiв