Голландський експерт: Україна повертається в «совок»

292
Голландський радянознавець, правозахисник, генеральний секретар міжнародної організації Глобальна ініціатива в психіатрії, викладач університетів Грузії, Литви й України Роберт ван Ворен реформувати систему охорони здоров’я без участі професіоналів за прикладом практики західних країн просто неможливо.

Як зауважив ван Ворен, у більшості цивілізованих країн членські асоціації представляють фахівців певної області і мають широкі повноваження в питаннях її регуляції. У Великій Британії, наприклад, головний партнер міністерства в сфері психіатрії – Королівський коледж психіатрів, орган, який не тільки представляє інтереси практично всіх британських психіатрів, а й видає їм ліцензії, стверджує етичні професійні стандарти, і може відібрати ліцензію в разі порушень. Психіатр, у якого були сексуальні відносини з пацієнтом, наприклад, втратить ліцензію і більше ніколи не зможе працювати.
У той же час, Королівський коледж проводить навчання своїх членів, щоб підтримувати високі стандарти знань, відповідає за освітні програми серед звичайних людей, які захищають пацієнтів і борються зі стигматизацією. І він же є головним партнером міністерства, коли мова йде про зміну політики.
«В Україні національну психіатричну асоціацію створили на початку 1991 року, до того, як країна стала незалежною. Це було не перше «незалежне» психіатричне об’єднання, створене владою. Перше з’явилося 1989 року в Москві, але будучи «дисидентською» психіатричною асоціацією, об’єднання було дуже маленьким і так і не стало справжнім представником професійного співтовариства», – підкреслив у статті дляНВ фахівець.
Він нагадав, що засновник Асоціації психіатрів України, колишній політв’язень Семен Глузман, відмовився від цього шляху, розуміючи, що нічого не вийде, поки його не підтримає більшість психіатрів країни.
«Так, він дуже добре знав, що це були радянські психіатри, з радянським менталітетом і радянським же поданням про психіатрію, яке дуже відрізнялося від загальносвітового. Але в країні не було інших психіатрів, тому потрібно було працювати з ними. Поступово союз став однією з найбільших і найактивніших психіатричних асоціацій колишнього Радянського Союзу, об’єднавши 3700 професіоналів», – зауважив радянознавець.
За його словами, усім відомо, що «в Україні є корумповані психіатри, що не дивно для країни, де корупція – це епідемія, яку практично неможливо погасити. Деякі з них, не всі, але все ж – є членами національної психіатричної асоціації».
Ван Ворен запевнив, що більшість її членів – професіонали, які намагаються робити якомога більше, щоб допомогти своїм пацієнтам. Вони заслуговують на нашу повагу, тому що умови їх роботи часто дуже неприємні, зарплати непристойно низькі, а підтримка від держави – мінімальна або взагалі відсутня.
Він переконаний, що асоціація психіатрів України захищає їхні інтереси, часто – всупереч усьому.
«Організація плідно співпрацює з омбудсменом Верховної ради з прав людини в боротьбі з порушенням прав людини і практичних помилок в психіатричних лікарнях і центрах соцдопомоги. Але при цьому з працею контактує з міністром охорони здоров’я, а якщо і зустрічаються – то питання обговорюються поверхнево і напружено. Навіть зараз, коли виконуючий обов’язки міністра Уляна Супрун оголошує про проведення фундаментальних реформ в системі охорони здоров’я, і яку регулярно хвалять за «нове дихання» в міністерстві, комунікації майже немає. Вона зустрілася з президентом асоціації психіатрів України один раз, на початку роботи, і більше від неї нічого не чути», – констатував фахівець.
 
«Я не розумію, як можна реформувати систему охорони здоров’я без участі професіоналів. Як на мене, це не «нове дихання», а повернення до радянської політики і практично азіатської форми управління, яка не підходить країні, що хоче стати частиною Європи. Це більше схоже на лідера Азербайджану Ільхама Алієва, який «демократично» обрав свою дружину на пост віце-президента, ніж на роботу, яку провів у Великій Британії Джон Бовіс», – стверджує правозахисник.
Він зазначив, що українська психіатрія все ще в глибокій кризі і поки не позбулася радянського минулого, але винні в першу чергу не психіатри, а український уряд, який ставить на пост міністрів людей, які нічого не роблять для того, щоб побороти корупцію і реформувати систему охорони психічного здоров’я.
«Стан речей далекий від ідеалу, я перший готовий це визнати, але за останні 26 років було зроблено чимало, незважаючи на корумповане і неефективне міністерство, яке забуло про тих, про кого має дбати. Звичайно, більшість українських психіатрів заслуговують на повагу, а їх представники – на увагу міністра», – підсумував ван Ворен.

Коментарi

Коментарiв