У великих містах українська зведена до мови меншини – мовознавець

223
Мовознавець, доктор філологічних наук Лариса Масенко прокоментувала ухвалений у першому читанні закон про запровадження 75% мовних квот на українську мову в мас-медіа.

«Я дуже рада, що таке з’явилося. В Україні в ЗМІ має домінувати українська мова. Те, що робилося до цього часу, особливо на телебаченні, дуже прикро, тому що телебачення є найбільш масовим ЗМІ», – підкреслила в ефірі Громадського Масенко, коментуючи закон щодо мовних квот.
Вона запевнила, що домінування української мови в ЗМІ –  це надзвичайно важливо.
«Це підносить престиж, хоча державний статус української мови вже підніс її престиж. Наша основна проблема – це сформовані російськомовні середовища у таких містах, як Харків, Одеса, Дніпро, Кривий Ріг. Україномовна людина опиняється в абсолютній меншості. Їй навіть немає, з ким спілкуватися. За статистикою, в Харкові чи 5%, чи 7% в родині говорять українською мовою. Російськомовне оточення стимулює асиміляцію», – наголосила мовознавець.
«Коли в ЗМІ буде українська мова, її будуть чути люди, особливо молодь», – зазначила експерт.
За її словами, важливо те, що в Україні з’явилися громадські організації, які тиснуть, доводять, що у нас має домінувати українська мова, українська культура, як у Франції французька, у Польщі польська.
«Після революції у нас з’явилося багато організацій. Ці спільноти створюють тиск на владу. Молоді люди захищають українську мову, але у великих містах україномовні люди зведені у стан меншин», – підкреслила лінгвіст.
Також фахівець констатувала, що супротивники української мови поширюють інформацію про те, що всіх нібито примусять перейти на українську.
«Жодної насильницької українізації не буде. У законопроектах із мовного законодавства немає такого. Законопроект про державну мову констатує, що в приватне життя держава не втручається, але в адміністрації, освіті, ЗМІ має панувати українська», – зауважила Масенко.
«У Харкові, Одесі російська мова сприймається як мова успіху. Я думаю, що це пострадянське», – резюмувала експерт.

Коментарi

Коментарiв