Новак назвав справжні причини провалу з траншем МВФ

236
Очільник Комітету економістів України Андрій Новак висловив думку, що серед справжніх причин відкладення траншу МВФ на суму в 1 мільярд доларів – внутрішньополітичні конфлікти в українській владі.

У першу чергу, за словами Новака, ідеться про арешт очільника ДФС Романа Насірова. Крім того, вплинула ситуація з призначенням аудитора Національного антикорупційного бюро, а також коливання в коаліції, з якої майже кожного сесійного тижня виходять депутати.
Також економіст нагадав, що у квітні повинен відбутися річний звіт уряду Володимира Гройсмана, в результаті чого роботу Кабміну можуть визнати незадовільною. Експерт переконаний, що це може стати підставою для відставки. Так, МВФ хоче розуміти, кому дає гроші. Тому відкласти надання кредиту можуть до річного звіту уряду.
Відкладення траншу МВФ не має позначитися на курсі гривні, однак влада може використати це як виправдання для девальвації гривні.
«Золотовалютних резервів в НБУ зараз достатньо – понад 15 мільярдів доларів. Немає особливих панічних настроїв серед населення, відповідно немає високоамплітудних коливань на валютному ринку. Доходи українців вихолощені, тому їм немає чим оперувати на валютному ринку», – підкреслив у коментарі 24 фахівець.
Проте, як він зауважив, , важливий не стільки кредит МВФ, як сам факт продовження співпраці з фондом, оскільки на МВФ орієнтуються інші наші кредитори й інвестори. Зокрема, Єврокомісія була впевнена, що Україні нададуть транш МВФ, і планувала одразу підтвердити свій транш на 600 мільйонів євро. Тому є питання, чи вони також не відкладуть це рішення.
Із іншого боку, підкреслив Новак, уряд звітує про шалене перевиконання бюджету мало не на 50%.
«Тоді виникає питання, а навіщо нам гроші МВФ і ЄК? Тим більше, що вони супроводжуються жорсткими і непопулярними умовами. Чому ми і далі ходимо по всіх напрямах з простягнутою рукою? Десь є неправда. Або немає перевиконання бюджету, або є серйозні проблеми з МВФ і ЄК», – наголосив очільник Комітету економістів.
Утім, як він підмітив, звичайно, якби, наприклад, гроші Єврокомісії надійшли, то уряду було б легше вирішувати бюджетні питання, а частина кредиту могла б піти на поповнення золотовалютних резервів. Хоча зараз ситуація не критична.
«Але є впевненість на 99%, що НБУ факт відкладення траншу МВФ використовуватиме для виправдання девальвації гривні, яку уряд і НБУ робить штучно. Мета штучної девальвації – досягнення інфляційного ефекту, щоб наповнити місцевий і Державний бюджети. З іншого боку, для задоволення апетитів експортерів. Вони ж – головні фінансово-промислові групи і власники провідних парламентських політичних сил», – резюмував економіст.

Коментарi

Коментарiв