Аслунд: Основна проблема України – не старі олігархи, а нові держуправлінці

200
Шведський економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд запевнив, що нині основною загрозою для України є не старі олігархи, а нові державні управлінці.

Експерт констатував, що у період із 2013 по 2016 роки олігархи в Україні багато втратили, разом з частиною свого впливу, як на економіку, так і на пресу. Навіть багатство Ахметова, згідно з Forbes, скоротилося приблизно на 85% до 2,9 мільярда доларів.
«Приблизно така ж ситуація й у інших – втрата двох третин свого капіталу. Війна на сході і дерегуляція завдали їм великої шкоди», – підкреслив у статті для НВ Аслунд.
«Тому нинішня проблема України – усе ж не старі олігархи, а державні управлінці, в основному з парламенту, але також і з адміністрації президента. Вони заробляють не на приватних, а на державних підприємствах, і корпоративному рейдерстві, завдяки контролю над прокуратурою, судами та СБУ», – зазначив представник Atlantic Council.
За його словами, «ліками» у цій ситуації має стати скасування Генеральної прокуратури, що абсолютно невиправдана і покриває вимагання. Слід створити справжню прокуратуру, а також довести до кінця судову реформу.
«Можна сказати, що дерегуляція загалом відбулася. Головними кроками стали уніфікація цін на енергоносії і скасування всіх видів субсидій в бюджеті. ProZorro також є життєво важливим елементом реформ. Що необхідно прямо зараз, так це реформування держслужби. Що стосується антимонопольних комітетів, то в справі поліпшення регулювання економіки вони не дуже ефективні по всьому колишньому Радянському Союзу. В основному ці органи працюють заради контролю над цінами, їх краще всього скасувати. Це не панацея», – переконаний фахівець.
Щодо інших країн пострадянського простору, тут, зауважив він, можна згадати, що в Росії, Казахстані та Латвії були такі ж впливові олігархи.
«У Росії Путін з поплічниками фактично змінили олігархів, зберігши ту ж структуру. У Казахстані президент Назарбаєв узурпував багатство олігархів на благо своєї сім’ї. У Латвії олігархи були розорені і втратили політичну владу в період фінансової кризи 2008-2009 років – демократія перемогла. Щось подібне відбувається зараз в Україні. Так що Києву сьогодні загрожують не старі олігархи, а нові державні управлінці. Такі як Ігор Кононенко, але не тільки він», – підсумував Аслунд.

Коментарi

Коментарiв