Як Україна може повернути Крим – думки експертів

352
Більшість військових експертів, дипломатів і правозахисників підтримують думку, що повернути Крим Україні можливо, проте це не станеться швидко. Це питання провідні світові фахівці обговорили під час зустрічі у Конгресі для обговорення третьої річниці окупації Криму. Першочерговим завданням України називають досягнення прогресу на Сході.

Експерт аналітичного центру Brookings Institution і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер переконаний, що єдиний сценарій, за яким Україна могла б досягти успіху – це якби Україна збудувала таку успішну економіку, що люди в Криму зрозуміли, що вони хотіли б бути більше частиною України, ніж Росії. Про це ідеться в огляді Голосу Америки.
«Немає військового вирішення української ситуації. Економічні санкції можуть бути болючими для росіян і збільшити ціну окупації, але не думаю, що економічні заходи примусять пана Путіна змінити свій курс. Більш реалістичний курс – це що Володимир Путін перебуває у Кремлі до 2026 року. Єдиний сценарій, за яким, я думаю, Україна могла б досягти успіху – це якби Україна збудувала таку успішну економіку, що кримчани, люди в Криму, зрозуміли, що вони хотіли б бути більше України, ніж Росії», – підкреслив дипломат.
За його словами, символічно, що у час третьої річниці анексії Криму Росія розпочала на півострові широкомасштабні військові навчання. На думку Пайфера, для гарантування безпеки НАТО і США мали б збільшити свою військову присутність у чорноморському регіоні.
«Це відповідає лінії поведінки, якої Росія дотримується протягом усіх трьох останніх років, зі збільшенням кількості військових навчань. НАТО має спостерігати за цим і, думаю, альянсу слід зробити кроки, щоб продемонструвати Москві свою готовність захищатися і зробити так, щоб Росія відмовилася від подібних дій. Але це буде складно зробити. В нинішній ситуації я віддав би перевагу введенню додаткових санкцій щодо Росії через її дії на Донбасі та в Криму. Утім, якщо говорити реально, наразі головне – зберегти нинішній санкційний режим, як з боку Європи, так і з боку США», – зазначив фахівець.
Експерт аналітичного центру Atlantic Council Андерс Аслунд очікує, що Росія шукатиме участь у нових військових кампаніях.
Згідно з його спостереженням, кожна маленька військова перемога додає Путіну рейтингу. Прорахувались росіяни лише з Донбасом.
«Ми спостерігали маленькі російські перемоги у Грузії 2008 року, і тоді Путін мав найвищу за всі часи популярність у Росії. Потім була анексія Криму – і 88% підтримки населення. Я думаю, ми повинні очікувати більше маленьких військових перемог Росії. Проблема з Донбасом, що там не вийшло перемоги. Сирія для Росії, напевне, краща війна. То ж зараз питання стоїть: де ми будемо бачити наступну війну. Це суть путінського режиму», – наголосив аналітик.
Із цією думкою погоджується колишній представник Пентагону із питань України та Євразії Майкл Карпентер, який не виключає, що маленьких перемог Путін шукатиме серед своїх сусідів.
«Коли я працював у Держдепартаменті над питаннями Грузії у 2008, в час війни, тоді ми піднімали ґвалт про можливе російське військове втручання у Крим. І тоді нашу стурбованість відкинули як сміхотворну. Що ж, пройшло кілька років – і це трапилось. Сьогодні я не думаю, що сміхотворним є думати, що подібне може статися у Північному Казахстані чи у Білорусі. Насправді росіяни дуже чітко заявили Лукашенку: якщо ти не розберешся з протестами, ми це зробимо замість тебе. І я не сумніваюсь, що Росія буде більш ніж задоволена насильно втрутитися у білоруські справи, якщо вони відчуватимуть, що режим втрачає контроль над ситуацією», – резюмував експерт.

Коментарi

Коментарiв