Законопроект Порошенка про подвійне громадянство не допоможе покарати чиновників – експерти

283
Очільник організації Promote Ukraine Марта Барандій та її фінансовий директор Юлія Шутяк пояснили, чи допоможе запропонований Президентом України Петром Порошенком законопроект насправді боротися з подвійним громадянством.

За словами фахівців, насправді президентський законопроект про громадянство не пропонує дієвого механізму виявлення паспортів інших країн у чиновників, і фактично не торкнеться їх інтереси.
Експерти зауважили, що приводом представити законопроект стали закордонного паспорта очільника ДФС Романа Насірова.
У пояснювальній записці до законопроекту, при цьому, вказується, що «перебування громадян України також і в громадянстві іноземної держави, зокрема тих, які перебувають на публічній службі, створює певні ризики для національної безпеки України».
Як підкреслили автори, в законодавстві України вже є норма про втрату громадянства у разі добровільного набуття особою громадянства іншої держави, проте в законі про громадянство, як і в багатьох інших законах України, не передбачено механізм реалізації деяких його норм.
Як наслідок, норма про заборону подвійного громадянства існує, але залишається невиконуваною.
Президентський законопроект цей пробіл усуває, пропонуючи «Додаткові підстави для втрати громадянства», уточнюючі спосіб виявлення фактів порушення норми про множинне громадянство. Зокрема – фактів використання громадянином України виборчого чи іншого права, яке йому представляє іноземна держава; виконання обов’язків, покладених на нього іноземною державою, використання паспорту іноземної держави при в’їзді або виїзді з України, що зафіксовано прикордонниками.
«Представники президента, які презентували цей проект, наголошують, що норма не змінюється, а лише вдосконалюється механізм її реалізації. При цьому підставою і мотивом вдосконалення є «покарання» чиновників. Але механізму виявлення інших паспортів саме в чиновників немає», – наголосили у статті для Дзеркала тижня Барандій і Шутяк.
Експерти переконані, що чиновники і депутати, найімовірніше, не використовують свої іноземні паспорти при виїзді та в’їзді до України, а також навряд чи голосують в інших країнах, якщо там це право, а не обов’язок. А в тих країнах, де голосування – обов’язок, покаранням за його невиконання найчастіше є штраф, який українські чиновники і депутати цілком в змозі заплатити.
«Тож на кого спрямовані ці «додаткові підстави» і хто від них постраждає? Питання варте обговорення в українському суспільстві і серед діаспори, яка все ще має певний вплив на своїх обранців», – резюмували автори.

Коментарi

Коментарiв