Повернення Будулая – навіщо Шокін хоче у крісло Генпрокурора і куди подіти Луценка

271
Екс-очільник Генеральної прокуратури України Віктор Шокін останніми днями став однією з найбільш обговорюваних персон у країні. Так, колишній глава ГПУ хоче повернути собі крісло Генпрокурора. Мовляв, «скучив за роботою». Кому і навіщо знадобилося повернення «блудного прокурора» і куди влада подіне чинного главу ГПУ – пояснили експерти.

За словами політолога Миколи Спиридонова, існує версія, що Шокін домовився на вищому рівні і його відновлять на посаді генпрокурора.
«У такому разі, Юрія Луценка спробують відправити на підвищення – на прем’єр-міністра замість Гройсмана. І навіть, якщо не на прем’єра, то йому посада знайдеться. Тому що він – довірена особа президента, таких людей досить мало. Другий варіант, що таким чином він тисне на Луценка, і суд не призначить Шокіна, а просто будуть тривалі засідання, і потім ця справа надовго тягнеться, і Луценко буде висіти на гачку, буде знати, що йому є заміна і буде більш поступливим», – наголосив у коментарі Апострофу фахівець.
Проте, додав він, як показує новітня українська історія, шанси у Шокіна є, оскільки колишній очільник ГПУ Святослав Піскун навіть два або три рази поновлювався через суд на своїй посаді, і швидше за все, раз Шокін в це вплутався, значить він відчуває підтримку і шанси у нього на відновлення на посаді є, тому що були порушення при його звільненні.
 
Керуючий партнер Національної антикризової групи, політтехнолог Тарас Загородній запевнив, що повернення Шокіна зручне для нинішньої влади.
«Я впевнений, що без узгодження з президентом цього просто не могло бути. Тому що Шокін досить в хороших відносинах з Порошенком вже років 10-15. І версія з приводу того, що це робиться для прем’єрства Луценка має право на життя. Швидше за все, він вже напрокурорився і хотів би піти з посади. У нас же чиновники придумали таку гру: змінюватися щороку і потім говорити, що вони тільки прийшли на посаду, і тому нічого не зробили», – підкреслив експерт.
Другий аспект, за його словами, – фактор екс-віце-президента США Джо Байдена.
«Якщо згадати, то йому обіцяли звільнити Шокіна, в іншому випадку, погрожували скасуванням траншу. А за українськими політичними поняттями, якщо немає людини, то кому ми зобов’язані тепер? Обіцяти нікому, з Трампом ніхто не зустрівся, а Байдена немає, чому б не відіграти все назад? Це цілком вкладається в українські політичні реалії. Повернення Шокіна зручне, зрозуміле і передбачуване», – зауважив фахівець.
Крім того, він запевнив, що не слід виключати, що це – підготовка під майбутні вибори – парламентські і президентські.
Колишній перший заступник генпрокурора Микола Голомша заявив, що вважає цю справу безперспективною, і що позов Шокіна може бути задоволений з юридичної точки зору тільки якщо є політичні домовленості.
«В іншому випадку – це утопія, тому що ніхто не піде на те, щоб без будь-яких формальних підстав змінювати указ президента і саму процедуру. Звільнення, як і призначення, передбачає згоду ВРУ, і відповідно до норм Конституції, закону про прокуратуру, процедура звільнення пройшла згідно з усіма вимогами, було оголошено заяву Шокіна, було голосування ВРУ. Тому мені не відомі підстави для подачі даного позову», – зазначив політик.
На його переконання, це може мати політичну складову хіба в разі домовленостей, якщо Луценку запропонували якусь серйозну посаду.
«То тоді, розуміючи, що немає можливості отримати 226 голосів, Шокін міг би подати в суд, отримати судове рішення і указ президента, оскільки генпрокурор – це процесуальна фігура, яка обов’язково повинна мати указ президента для підтвердження своїх процесуальних повноважень», – резюмував експерт.

Коментарi

Коментарiв