Експерт: Капітал Нацбанку росте на фоне зменшення капіталу української банківської системи

326

За словами банківського експерта Вадима Сироти капітал Національного банку України протягом трьох останніх років росте, у той час як розмір власного капіталу української банківської системи знижується.

Це явище отримало серед експертів назву «крест Гонтаревої». Його суть в тому, що «спостерігається значне зростання капіталу Нацбанку України при зниженні розміру власного капіталу ввіреній йому в піклування банківської системи. На малюнку ці показники перетинаються на певному етапі, формуючи візуально хрестоподібну фігуру», – пояснює експерт.

Сирота зазначає, що причини падіння капіталу банків зрозумілі: вони зазнають збитків через економічного спаду, девальвації гривні, анексії Криму та АТО. Цей процес супроводжується скороченням кредитних портфелів, зростання обсягу яких повинно було компенсувати збитки банків.

«За даними НБУ в результаті втрати довіри до фінустанов колосальні обсяги коштів виявилися витягнутими з банківської системи України: населення тримає на руках близько 100 млрд доларів готівкової іноземної валюти і ще близько 480 млрд гривень», – вказує Сирота для ZN.

За словами експерта, примітною на цьому тлі виглядає прибуток НБУ (у 2015 році вона склала 81,3 млрд грн, звіт за 2016 рік ще не опублікований). Основними статтями доходу Нацбанку стали: процентні доходи від інвестицій в державні цінні папери (46,4 млрд грн); курсові різниці як результат переоцінки активів і зобов’язань в іноземній валюті (34,7 млрд грн).

Економічний експерт впевнений, що Нацбанк став одним з головних номінальних вигодонабувачів від девальвації національної грошової одиниці.

«Також опосередковану користь від подібного приросту доходів отримує уряд, що регулярно використовує перерахування частини прибутку НБУ для латання бюджетних дірок», – вказує Сирота.

За словами експерта, за «гарну» звітність регулятора платять, головним чином, не власники банків, а пересічні українці, оскільки ставки інфляційного податку підстрибують після кожного витка знецінення гривні, зводячи до нуля ефекти від декларованих НБУ успіхів в таргетуванні зростання цін.

Коментарi

Коментарiв